Kategoriler
Kodlama

JS mülakat soruları (cevaplarıyla)

Mülakat sırasında sorulması en muhtemel JavaScript mülakat soruları ve cevaplarının listesi.

Çoğunlukla JS olarak kısaltılan JavaScript, World Wide Web’in temel teknolojilerinden biridir. JavaScript, dünya çapında çeşitli çevrimiçi uygulamalar oluşturmak için oldukça yaygın şekilde kullanıldığından, geliştirme için oldukça çeşitli olasılıkları vardır.

İş başvurularında adayların JavaScript programlamada iş alabilmeleri için mülakatı geçmeleri gerekmektedir, işe alım uzmanları tarafından onlara çeşitli JavaScript mülakat soruları yönlendirilir ve cevaplamaları beklenir.

Mülakat sırasında sorulması en muhtemel JavaScript mülakat soruları ve cevaplarının listesini aşağıda paylaştım. Deneyimlerine ve diğer koşullara bağlı olarak, adaylara basit JavaScript mülakat sorularından gelişmiş JS mülakat sorularına kadar her şey sorulabilir.
Aşağıdaki sorular ve cevaplar dünya standartlarındadır ve evrenseldir, yerli milli değildir, yerli milli hamasetini diline dolayan ne kadar ahmak ve sömürücü ahlaksız varsa tez zamanda gebermeleri dileğimdir.

Let’s Begin 

1- What is JavaScript?

JavaScript is a client-side and server-side scripting language inserted into HTML pages and is understood by web browsers. JavaScript is also an Object-based Programming language.

2- What are JavaScript Data Types?

Following are the JavaScript Data types:

  • Number
  • String
  • Boolean
  • Object
  • Undefined

3- Difference between “ == “ and “ === “ operators.

Both are comparison operators. The difference between both the operators is that,“==” is used to compare values whereas, “ === “ is used to compare both value and types. 

4- Which is faster between JavaScript and an ASP script?

JavaScript is faster. JavaScript is a client-side language,, and thus it does not need the assistance of the webserver to execute. On the other hand, ASP is a server-side language and hence is always slower than JavaScript. Javascript now is also a server-side language (nodejs).

5- What is NaN property in JavaScript?

NaN property represents “Not-a-Number” value. It indicates a value which is not a legal number.

typeof of a NaN will return a Number .

To check if a value is NaN, we use the isNaN() function,

** Note- isNaN() function converts the given value to a Number type, and then equates to NaN.

6- Is it possible to break JavaScript Code into several lines?

Breaking within a string statement can be done by using a backslash, ‘\,’ at the end of the first line.

7- Which company developed JavaScript?

Netscape is the software company that developed JavaScript.

8- What are undeclared and undefined variables?

Undeclared variables are those that do not exist in a program and are not declared. If the program tries to read the value of an undeclared variable, then a runtime error is encountered.

Undefined variables are those that are declared in the program but have not been given any value. If the program tries to read the value of an undefined variable, an undefined value is returned.

9- What is === operator?

=== is called a strict equality operator, which returns true when the two operands have the same value without conversion. 

10- Can an anonymous function be assigned to a variable?

Yes, you can assign an anonymous function to a variable.

11- What do you mean by NULL in JavaScript?

The NULL value is used to represent no value or no object. It implies no object or null string, no valid boolean value, no number, and no array object.

12- What is the function of the delete operator?

The delete keyword is used to delete the property as well as its value.

13- What are escape characters?

Escape characters (Backslash) is used when working with special characters like single quotes, double quotes, apostrophes, and ampersands. Place backslash before the characters to make it display.

14- What are JavaScript Cookies?

Cookies are the small test files stored in a computer, and they get created when the user visits the websites to store information that they need. Examples could be User Name details and shopping cart information from previous visits.

15- What is the ‘Strict Mode in JavaScript, and how can it be enabled?

Strict Mode adds certain compulsions to JavaScript. Under the strict Mode, JavaScript shows errors for a piece of code, which did not show an error before, but might be problematic and potentially unsafe. Strict Mode also solves some mistakes that hamper the JavaScript engines from working efficiently.

Strict mode can be enabled by adding the string literal “use strict” above the file. 

16- What is for-in loop in JavaScript?

The for-in loop is used to loop through the properties of an object.

The syntax for the for-in loop is –

for (variable name in object){
    statement or block to execute
}

17- Is JavaScript case sensitive? Give its example.

Yes, JavaScript is case-sensitive. For example, a function parseInt is not the same as the function Parseint. 

18- What boolean operators can be used in JavaScript?

The ‘And’ Operator (&&), ‘Or’ Operator (||), and the ‘Not’ Operator (!) can be used in JavaScript.

** Operators are without the parenthesis.

Bunlar başlangıç için sorular olup aslında işe alınmada bir programcıdan beklenen şeyler değildir. Açıkçası bu tür testler ve sorular geliştiricinin ne kadar iyi olduğunu, liyakatini belirleyemez ve iyi bir yol değildir. Aslında işe alım uzmanı tarafından verilecek bu testi geçtikten hemen sonra daha profesyonel bir mesleki uzmandan düşünce ve kodlamayla ilgili yakın bir görüşme şarttır,

Sonuç

Bir pozisyon için görüşme yaparken bana böyle bir test sunulsaydı, şirkete katılma konusunda çok endişelenirdim. Bu, bir geliştiricinin ne kadar iyi olduğunu belirlemenin bir yolu değildir. Yetersiz gerçekler, kod yazıp yazamayacaklarına dair hiçbir gösterge değildir. Mülakat süreci, nasıl düşündüklerini ve nasıl kod yazdıklarını görmeye yönelik olmalıdır – sadece “konuşmayı” değil, “yürüyüp yürüyebileceklerini” görmeye yönelik olmalıdır. The interview process should be geared towards seeing how they think, and how they write code – seeing if they can “walk the walk” and not just “talk the talk”. Daha fazlası için: google.com/search?q=Interview+questions+for+JS

Diğer Başka Makaleler

Sosyal

Twitter‘dayım, takip etmeyeni müco öpsün.

wolkanca.com’da JS mülakat soruları (cevaplarıyla) veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, JS mülakat soruları (cevaplarıyla) için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.