Kategoriler
Hayattan

Kahvaltıda caz

Sabah 07:00 telefonun sesiyle uyandım arayan arkadaşımdı. Aynen tepki şu; “Maya dünya ayaklanmış sen hâlâ uyuyor musun?” Ne oldu? dememe kalmadı kalk hemen giy patilerini eşofmanını aşağı in gidiyoruz nereye demeden küstahlığın ilk adımı ya telefonu kapadı suratıma.

Kalktım giyindim şapkamı taktım sersem bir şekilde indim aşağı. Ne oluyor be dedim sabah sabah. Mayalaşmışsın sen dedi ayılma zamanı kahvaltıya gidiyoruz. Ya bumuydu yani o kadar abarttığın şey kahvaltımıydı? Kızım senin bildiğin kahvaltılardan değil bu gidince görürsün şimdi gidene kadar arabada uyukla istersen deyip olaydan sıyrıldı.

Uykumu kalmıştı! Ben sabahın köründe kalkabilecek kabiliyet sahibi insanlardan değildim işyerine bile ancak gidiyordum.İçimden inşallah adam gibi bir yere gideriz de sabah cadılığımı çekecek duruma düşmez diye hayıflanıyordum. Aslında çekilmez görünsem de değilimdir sadece zamanı iyi tutturmak gerekir. Sağ yap sol yap düz derken bir anda yolu bitirdik.
NEREDE MİYİZ?

Sabancı Müzesi’nin önünde buldum kendimi şaşırmadım değil. Bir anda gülme tuttu sağ ol dedim aklıma gelmezdi müzede kahvaltı yapacağımız. Hayıflanmada bekle göreceksin ortamı dedi. Sustum, evet içeri girmemizle kulağıma kestiremediğim bir müziğin sesi gelmeye başladı aşina olmadığım bir tarzdı. İçeride bir kitle yoğunluğu, çiftler, sevgililer, dost meclisi güzel bir ortamdı müziğe adım adım yaklaşıyorduk.

Arkadaşım ’hadi git bir yer seç ben de kahvaltıları getireyim’ dedi içeri doğru ilerlerken çimlerin üzerindeki puflarda uzanmış müziğe kendini bırakanlar, ailece kahvaltı yapanlar, müziğin ritmiyle dans edenler gayet sıcak ve sarmalayıcı etkisi vardı bu ortamın. Müzik yapan gruba yakın bir yerde oturacak bir yer buldum arkadaşımda kahvaltı tabağını alarak yanıma geldi puflara yayılarak oturmak ayrı bir zevk insanı kendi evinde gibi hissettiriyor.
Çaylarımızı yudumlarken kulağımızda caz müziğinin iç gıcıklayıcı ritimleri de bize eşlik ediyordu. Beklemediğim tarzda bir kahvaltıydı gerçekten. Yol boyu teşekkürlerimi sundum kendilerine.

Pazar gününü dostlarınızla veya ailenizle farklı bir mekanda kahvaltı yaparak geçirmek istiyorsanız Sabancı Müzesinin her Pazar saat 11:00 ve 14:00 arası kahvaltıda caz adlı bu etkinliğe katılabilirsiniz. [kahvaltidacaz.com]

NOT:10 ağustos dünyaca ünlü Kerem Görsev eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz.