Kategoriler
SEO

Google Search Central Google Webmasters’ın yerini aldı

Google Webmasters adını Google Search Central / Google Arama Merkezi olarak değiştirdi ve markaya yeni bir maskot ekledi.

Google Webmasters /Google Web Yöneticileri adını Google Search Central / Google Arama Merkezi olarak değiştirdi ve markaya yeni bir maskot ekledi. Google Web Yöneticileri “Google Arama Merkezi” olarak yeniden markalandı.

Google Search Central / Google Arama Merkezi, marka bilinci oluşturma değişikliğinin ardından Googlebot için yeni bir yardımcı, yeni Google Web Yöneticileridir.

Değişikliği açıklayan bir blog gönderisinde Google, “Web yöneticisi / Webmaster” teriminin kullanımdan kaldırıldığını ve kullanımının azaldığını söylüyor.

“Yaptığımız bir kullanıcı deneyimi araştırması, çok az web uzmanının artık kendilerini web yöneticisi olarak tanımladığını ortaya çıkardı. Kendilerine Arama Motoru Optimize Edici (SEO), çevrimiçi pazarlamacı, blog yazarı, web geliştiricisi veya site sahibi demeleri daha olasıdır, ancak çok az “web yöneticisi”.

Webmaster Central Blog

Google “Arama Merkezi”, “Web Yöneticisi Merkezi” kanalları altında yayınlanan içeriği daha iyi temsil eder. Ad değişikliği, Web Yöneticisi Merkezi blogu ve sosyal medya hesapları için de geçerli.

Bu değişikliğin YouTube için de geçerli olduğunu varsayıyorum, yani John Mueller’in Web Yöneticisi Merkezi hangout’ları yakında Arama Merkezi hangout’ları haline gelecek.

“Arama Merkezi” adı altında yayınlanan içeriğin odağı yine de SEO’lara ve site sahiplerine web sitelerinin Google Arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmaya yardımcı olmayı amaçlayacaktır.

“İster SEO’ya yeni başlıyor olun ister deneyimli bir web uzmanı olun, web sitelerinin Google Arama’da görünmesini isteyen herkes için içerik oluşturmaya devam edeceğiz.”

Webmaster Central Blog

Search Central adı birkaç gün içinde kullanıma sunulduğunda yapılacak birkaç değişiklik daha var.

Google Bloglarını Birleştiriyor

Google, bloglarını ve yardım belgelerini tek bir sitede birleştiriyor. Google Arama’nın nasıl çalıştığı, tarama ve dizine ekleme, arama yönergeleri ve aramayla ilgili diğer konularla ilgili tüm yardım belgeleri Google’ın yeni Search Central sitesine taşıyor. Google ayrıca ana Web Yöneticisi Merkezi blogunu ve diğer 13 yerelleştirilmiş blogu yeni siteye taşıyor. İleride, tüm arşivlenmiş ve yeni blog gönderileri https://developers.google.com/search/blog adresinde görünecektir.

Google’ın blog güncellemelerini takip edenlerin, bunları almaya devam etmek için herhangi bir işlem yapması gerekmeyecek. Google, mevcut RSS ve e-posta abonelerini yeni blog URL’sine yönlendirecektir.

Web uzmanları bu değişikliklerden aşağıdaki şekillerde yararlanmalıdır:

  • İlgili içeriğin daha fazla keşfedilmesi (tek bir sitede yardım belgeleri, yerelleştirilmiş bloglar, etkinlik bilgileri).
  • Diller arasında geçiş yapmak daha kolay (artık yerelleştirilmiş blog URL’sini bulmanız gerekmiyor).
  • Daha iyi platform, Google’ın içeriği korumasına, blog yayınını daha kolay yerelleştirmesine ve yayınları tutarlı bir şekilde biçimlendirmesine olanak tanır.

Googlebot Maskotu

Googlebot maskotu artık bir web tarama yardımcısıyla görünecek – bir örümcek robot. Yardımcının adı henüz belirlenmedi ve Google şu anda öneriler arıyor.

“Bu meraklı yaratıkla ilk tanıştığımızda merak ettik,” Gerçekten örümcek mi? ” Biraz gözlem yaptıktan sonra, bu örümcek bot hibritinin büyük mesafeler atlayabildiğini ve yeşil ışıkla çevrili olduğunda en iyi şekilde gördüğünü fark ettik. Googlebot’un yeni en iyi arkadaşının Phidippus cinsinden bir örümcek olduğunu düşünüyoruz, ancak aynı zamanda bot benzeri özelliklere sahip gibi görünüyor. “

Webmaster Central Blog

Tüm bu değişiklikler önümüzdeki günlerde kullanıma sunulacak. SEO’ların “Webmaster Central / Web Yöneticisi Merkezi” yerine “Search Central / Arama Merkezi” demeye alışmasının ne kadar sürdüğünü zaman gösterecek.

Kaynak: Google