Kategoriler
Hayattan

Kadınlar erkekleri uyutmuyor

Avusturya’da yapılan bir araştırma, çiftlerin birlikte uyumaya alışmakta güçlük çektiğini ortaya koydu.Araştırma sonuçlarına göre, birlikte uyumaktan en çok erkekler etkileniyor. Eşleri yüzünden derin bir uykuya dalmakta zorluk çeken erkekler, ertesi gün beyin ve düşünme güçlerinde bir azalma yaşıyor.

Uyku, insan hayatındaki en bencilce eylemlerin başında geliyor.. Birlikte uyumak ta bu yüzden çiftler için güçlük yaratıyor. Ancak, Avusturya’da yapılan bir araştırma, erkeklerin, bu durumdan kadınlardan daha çok etkilendiğini ortaya koydu.

ERKEKLER EŞLERİYLE UYUMAYA DAHA ZOR ALIŞIYOR
20’li yaşlardaki çiftler üzerinde yapılan araştırmada, çiftler, 10 gün beraber 10 gün de yalnız uyudular. Ertesi gün yapılan testlerde, her iki cinsin de rahatsız bir uyku uyuduğu gözlendi, ancak kadınların daha az etkilendiği tespit edildi.

Bir başkasıyla uyumanın bir sonraki gün erkeklerin beyin ve düşünme gücünü olumsuz etkilediği saptandı.

Araştırmaya göre, yanında bir kişi olduğu için derin bir uykuya dalmakta zorlanan erkeklerin, stres hormonlarında artış oluyor.

ÇİFTLERİN BİRLİKTE UYUMAYA ALIŞMASI ZAMAN ALIYOR
Uzmanlarsa, beraber uyumanın insanları rahatsız etmesinin gayet normal olduğunu belirtiyor. Ancak uzun süre birlikte uyuyan çiftlerin bir süre sonra bu duruma da alıştığını vurguluyor. Ve eğer birlikte uyumaktan memnunlarsa bu alışkanlıklarını terketmemelerini söylüyorlar.