Kategoriler
Konuk Yazar

Jeff Jarvis: Google olsa ne yapardı?

Jeff Jarvis: Google olsa ne yapardı?İlk web sitesini henüz 8 yaşında açmış ve 3 sene öncesine (19) yaşına kadar bu web sitesini zorluklarla da olsa ayakta tutarak, 2007 yılında web sitesinin tüm haklarını satarak büyük gelir elde eden biri olarak size bu kitabı biraz anlatmaya çalışacağım.
Webmaster'lık benim için bir hobiydi başından beri. Bu sektörden gelir elde edebileceğimi hiç tahmin etmezdim o yaşlarda. Fakat Türkiye'de Mynet dışında güçlü bir portal olmaması beni bir portal hizmeti veren web sitesi açmaya yönlendirmişti. Php, asp.net ve diğer programlama dillerinin neredeyse bütün kitaplarını okumuşumdur. Bu bilgileri bir araya toplayarak strateji aramaya başladığım anda. Yıl 2010 yılının ocak ayıydı. Bir anda D&R raflarında bu kitabı gördüm. Tamam teknik bilgim çok iyi fakat bana yeni bir strateji yani 2010 dünyasının web stratejisi gerekiyordu. Umarım aradığım bu kitapta bulunur dedim ve aldım.

Jarvis, o kadar açık ve net anlatmış ki Google başarısını; şaşırmamak elde değil. Hatta o kadar ileri derecede derine inmiş ki "sanırsınız ki Google'ın ajanı". Google Olsa Ne Yapardı? felsefe olarak karşımıza çıkıyor bu kitapta. Yapacağımız teknolojik ve ekonomik atılımlarda artık bunu düşünmek zorundayız: "GONY?" bir başka deyişle; "WWGD?".

Kitap Craiglist'ten de oldukça fazla söz ediyor. Google ve Craiglist karşılaştırdığı noktalar da mevcut. Benim gibi webmasterlık hayatına erken atılmış ve bu konuda belirli başarılar elde etmiş (kendi çıtama göre) biri olarak bu kitabı okumanızı öneriyorum.

İlla ki Google dünya üzerinde bir tekel durumunda. Onun medya başarısını şuana kadar yakalayabilmiş büyük kuruluşlar yok. Siz de bu kitapta göreceksiniz ki; Google gibi olmak, Google gibi düşünmek yani Google olsa ne yapardı?

Gelin hep birlikte bu kitapta yazılanları hayatımıza uygulamaya çalışalım. Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik düzenine katkıda bulunalım.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.