Kategoriler
Kültür Sanat

Twilight New Moon u izledim

Dün Taksim yeni rüya sinaması’nda New Moon, Türkçesiyle “Yeni Ay” filmine gittim. Çevrede gördüğüm reklamlardan çok bir arkadaşımın filmi çok övmesi beni meraka, merakta beni sinemaya çekti. Gitmeden önce bu filme müthiş bir önyargım vardı, oldum olası kızların yakışıklı erkek başrol oyuncusundan dolayı bayıldığı filmlere içgüdüsel olarak tabiri caizse kıl olurum aslında 🙂

Kimmiş bu Edward bir bakalım ile başladım filmi izlemeye. Yine aynı arkadaşım sağ olsun filmin sonunu da filmi izlemeden 20 dk önce öğrendim. Yalan yok, sonu bildiğim halde filmin seyir zevkinden bir şey kaybettiğimi hissetmedim.
Kızlar bu filmin kitaplarını okuyorlar, hatta çoktan okumuşlar. Ne zaman ilk kitabı çıktı bu konuda hâlâ cahilim. Anladığım kadarıyla Twililght bir seriymiş, Harry Potter gibi. Bu izlediğim ilk filmiydi. İlk defa mı sinemaya uyarlandı bilmiyorum. Bilen varsa bu başlık altında bize de söylesin de bunu da burada netleştirelim. Ben hâlâ bilmiyorum, benim gibi bilmeyenler olabilir.

Film öncelikle bir vampir filmi. Ama aşk işleniyor. Genelde filme gitmeye karar vermeden önce bir yerlerden duyuyorsun bunları. Biraz fazla hayal öğeleri var içerisinde. Vampir filmi ama korku filmi olmaya da tamamen uzak. İnsanı ürküten sahneleri de bulunmuyor değil.

Filmin reklamlarında, fragmanlarında, afişlerinde gördüğüm meşhur mavi bir araba Bella’ya çarpmak üzereyken Edward’ın kurtardığı sahneyi filmde göremedim ya da ben mi kaçırdım acaba 🙂 Belki de başka bir serisinde bu sahne, neyse…

Orta halli, sade, öyle aman aman bir güzelliği olmayan Bella’nın yakışıklı ve kibar özellikleriyle, sevdiğine bağlı ve koruyucu tavrıyla öne çıkan Edward’la aşkının hikayesi bu. Dahasını filmde izleyin ve görün.

Bir şey daha eklemek istiyorum. Filmde bir de Jakob diye bir oğlan var, o da Bella’yı seviyor o da güçlü, o da yakışıklı ama Bella Edward’ı seçiyor. Burada ince bir anlam gizli. Denilmek istenilen, evet kızlar yakışıklı, güçlü erkek sever ama Edward’daki kibarlık ve dinginlik onu bir adım daha öne çıkarıyor.

İzlenilesi bir film. Tavsiye ederim.