Kategoriler
Kültür sanat

Fotoğraf ve resim arasındaki farklar

resim-mona_lisaMerhaba arkadaşlar bugün bu ilginç konuya değinmeyi istedim, konumuz "fotoğraf" ve "resim"'in iki ayrı şey olduğu. Çok sık şahit olduğumuz bir şey, fotoğrafa resim denmesi, buna bazen şahit olduğumuzda karşımızdaki kişiyi bozmamak adına susarız, bazen de susmayız deriz ve karşılığında tepki alırız, aynı şekilde resimlere fotoğraf diyen görmedim ben genelde fotoğraflara resim deniyor ve bu şekilde fotoğrafa hakaret ediliyor bence.

Bunu burada yazarak konuyu geniş kitlelere ulaştırmayı planlıyorum, bu sayede belki en azından az da olsa bu hatayı yapan blog beşeriyetini dürtmek benim için mutluluk verici olacaktır.

Önce basit örnekleme yapacağım ve siz okur olayı kolayca kavrayacaksınız. Şimdi siz hiç şöyle bir cümle duydunuz mu: "-Haydi geç şuraya resmini çekeyim", duydunuzsa bunu söyleyen elemana zaten fotoğraf falan çektirmeyin kesin
fotoğrafta kafanızı kesik çıkartır.

Esasında bariz fark "fotoğraf çekilir", "resim çizilir".

Dünya tarihinde resim, fotoğraftan daha eskidir. Daha ilk çağlarda insanlar taşların üzerine resimler çizerlerdi. Fotoğraf için ise bir görüntüleme aygıtının icad edilmesi gerekti ve dünyanın bilinen ilk fotoğrafları 1826 yılından sonra çekilmiştir.

Fotoğraf çeken kişi fotoğrafçıdır, bir fotoğraf makinesi kullanır ve o alet ile çektiklerine fotoğraf denir, bu fotoğraflar basılır ve dijital ortamda gösterilirse de isimleri değişmez onlar yine fotoğraftır.

Resim çizilir, bunu çizen arkadaşa genelde ressam denir ama farklı şekillerdeki çizimleri yapanlara farklı isimler de verilebilir, örneğin bir grafiker de resim çizer, bir modacının çizdikleri de resim kategorisine girer.

Şöyle de bir şey olabilir, diyelim ki bir resim sergisini geziyoruz, orada bir resmin fotoğrafını çektiniz, sonra bunu basılı veya dijital bir yayın medyası içine koydunuz bu resim midir yoksa fotoğraf mıdır, evet artık o bir resim değil fotoğraftır, çünkü siz resmin fotoğrafını çektiniz.

Fotoğraf çok farklı bir şeydir, fotoğrafçılar bilirler bir fotoğrafın ışığı, hikayesi vb. gibi bir çok özelliği vardır. Resim ise bir çizimdir onun da çizenin ona çizerken biçtiği bir hikayesi vardır.

Halkımız arasında bazı deyimler olsa da örneğin “Resimdeki gözyaşları” gibi vb. bu bir fotoğrafa resim denmesini haklı çıkarmaz, bu “resim çekilmek” gibi hatalı cümlelerin hatalı olduğu gerçeğini değiştirmez.

  • Fotoğraf çekilir resim ise yapılır.
  • Ressam resmi çizer, fotoğrafçı fotoğrafı çeker.
  • Resim içtendir, fotoğraf dıştan.
  • Fotoğraf bakmak, resim görmek içindir.
  • Resim hayal gücüne dayanır, fotoğraf ise olanla yetinir.
  • İki kelimenin de hiçbir harfi diğerinde yoktur.
  • Fotoğrafın oluşması için mekanik bir cihaz gereklidir, resmin oluşabilmesi için ise hiçbir mekanik cihaza gerek yoktur.

Bu bir resimdir;
resim-mona_lisa

Bu bir fotoğraftır;
black-baby-jaguar

Oh be, şimdi fotoğraflara resim diyen arkadaşlara bu yazımın bağlantısını gönderebilirim.

Eski wolkanca.com’da Fotoğraf ve resim arasındaki farklar veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Fotoğraf ve resim arasındaki farklar için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

resim'e fotoğraf denmez ama her fotoğraf aynı zamanda bir resimdir…

' esasında bariz fark "fotoğraf çekilir", "resim çizilir". ' dediğinize katılmıyorum. fotoğraf çizilemez. hatalıysam lütfen uyarın.

"fotoğraf ve resim" yerine "fotoğraf, resim ve imaj" 'ı karşılaştırsan çok daha güzel olurdu bence 😉 1-2 yıl önce bir blog yazarı bu üçünü çok güzel açıklamıştı.

resim fotograftan daha değerli kısaca. gerçekten bu ayrıntıyı bilsem de hiç uygulamazdım. teşekkür ederim.

simto alev… atomicus'u hatırlattığın için de çok teşekkürler… o zamanlar için hem tasarlanması hem de teknik olarak gerçekleştirilmesi çok ama çok zor bir fotoğraftır atomicus… her ne kadar dali'nin yaratıcılığını yansıtan başlı başına bir eser olarak kabul edilse de resmi küçülterek baktığınızda ispanya iç savaşı için yapılmış olan guernica (picasso) resminin bir bölümünü leke olarak andırması bana hep ilginç gelmiştir. dali'nin sanatsal olarak bunu yapabilecek yetkinliğe sahip olduğunu biliyorum ve dali'nin birçok resminde resmi küçültünce (ya da uzaktan bakınca) başka bir şey görünmesi çok doğaldır… hani yeri gelmişken ve konuyla da ilgilenen biri varken söyleyeyim dedim 🙂

geniş kitlelere ulaşabildiğin için konuya değinmen çok yerinde olmuş, teşekkür ediyorum. bu bir ayrıntı değil gerçektir. umarım blogunu sevgili sanatçılarımız da ziyaret ediyordur. bu sayede belki "bi resim çekinebilir miyiz" şeklinde şarkılar ortaya çıkmaz.

"iki kelimenin de hiçbir harfi diğerinde yoktur. " demişsiniz, ama "r" harfi iki sözcükte de bulunuyor.

dostum,

olayyı güzel anlatmışsın, ama en sonunda verdiğin mona lisa örneği yanlış olmuş.

“bu bir resimdir;” dediğin mona lisanın resmi değil o resmin digital ortama aktarılmış fotoğrafı.

yani senin yazdıklarına göre şöyle demen gerekirdi:

“bu mona lisa resminin fotoğrafıdır” ….resmi çekerek fotoğrafını koymuşsun oraya….

yani süper emeklerinize sağlık ödevim vardı yetmedi ama olsun başka sitelerden bakarım bende 😀

aslında derinlemesi olan bir konuya bu kadar yüzeysel yaklaşabildiğiniz için sizi ayrıca tebrik etmek istedim.
yorum yazmam da "resim hayal gücüne dayanır, fotoğraf ise olanla yetinir" cümleniz feyiz vermiştir.

başta, neden bu kadar beyinsiz insanlar halkı aydınlatmayı seçiyor bunu anlayamadım.
fakat en azından bir boktan anlamadıgını görmesi yolunda bir adım atmıs olmak bile nacizane bir mutluluk verebilir. alanında profesyonel fotografcılar ve görüntü yönetmenleri kameraları için "resim almak, vermek" deyimini kullanırlar. "benim kamera iyi resim vermiyor" gibisinden sözler çok duyarız. kalkıp da yeniyetme bir blogyazarı nasıl oluyor da büyük dedesi yasındaki bir sektorde kullanılan bu sözcüğü iki gramlık bilgisiyle elestirebiliyor, yetmeyip halkı eğitmeyi seçiyor.

ben tam sorumun cevabını burada buldum. bundan başka sitelerde hiç bu kadar uzun bir konuyu bu kadar güzel ve kısaca kesip anlatılmıyor. ! teşekkürler!

sanatçı
sizin minicik beyninizle anlayamadığınız şey konuda bahsettiğim şeyin sizin bahsettiğiniz şey ile aynı olmadığıdır. eğer seni mutlu etmek isteseydim görüntü yönetmeni bir iki arkadaşımı toplayıp sırf sana özel bir blog açıp o senin bahsettiğini de açıklardım ama şansına küs işim var bak sana ancak 1 sene sonra dönebiliyorum 🙂 seneye görüşürüz.

gayet güzel bir site bence kötü yorumlarınızı kendinize saklayın lütfen (:

sitenizi hiç ama hiç beğenmedim şarkı diyorum başka bilgiler çıkıyor ben öğrenciyim meb yazıyorum hiç bir şey çıkmıyor ooooooooooooooof öğretmenim bay bay hoca çağırıyor

çok saçmaydı birde iki kelimenin harfleri birbiirinde yok yazmışlar ama resimde r var fotoğraf da r var