Kategoriler
Gündem

İran Aids’e karşı ilaç geliştirmiş

Şu, şu habere göre ve şuradaki bildiriye göre İran AIDS hastalığına karşı bitkisel çözümlü bir ilaç geliştirmiş ve bu ilaçla hastalığı kontrol altına almayı başarmış. Bana biraz balon haber gibi geldi bu ama bilemiyorum, resmi olmayan ve sağdan soldan denebilecek duyumlarıma göre zaten bundan 5 yıl önce bu hastalığın enfeksiyonel etkilerini durdurabilen bir ilaç ve tedavi yöntemi Ermenistanda vardı, tabi bu duyumumu kanıtlayacak hiç bir delil yok elimde. Ama bizim haberi algılamamızda bir hatada olabilir tabi belki daha öncede var olan bir tedaviye bitkisel ilaçlarla ucuz ve ekenomik yönden katkı eden bir ilaç geliştirmişlerdir belki de İranlılar. Daha öncede bu tarz ço haber okumuştuk örneğin sünnetin de Aids hastalığına iyi geldiği falan.
Aslında burada görülmesi gereken bence, İran devleti bizim doğu, demokrasinin olmadığı, gerici devlet diye nitelendirdiğimiz bir devlet ve bu tarz bilimsel gelişmeleri açıklıyor peki biz ne yapıyoruz? Ab’ye girecez ya hani İrandan daha ileri bir devletiz ya hani, ee hani ilim, bilim çalışmalarımız hani arkadaş demezlermi adama?

Şurada arkadaşın yazdıklarını %100 katılıyorum çok doğru ve tam hedefine oturtmuş yazısında.

piyasa için büyük kar marjı haline gelmiş bir sistemi yıkmak, o büyük devletler ve AIDS ilacı (geçici ilaçlar) üreten firmalar için iyi olmaz. bu yüzden bu p……ler dünyada milyonlarca insanın virüsü taşımasına, yüzbinlerin bu hastalıktan ölmesine seyirci kalır ki cepleri parayla dolsun, akşam eve ferrariyle dönsünler. bağımsız yapılan araştırmalarda AIDS virüsünün durdurulabileceği ispatlanmış, ilaçlar üretilmiş ancak ilaçların piyasaya sürülmesine engel olunmuştur. iran gibi gözü kara bir devlet (ki bize görünen yüzü o, belki arka planda başka şeyler dönüyor) bunu yaptıysa helal olsun deyip ayakta alkışlarım kendilerini. evde sıcak odamızda oturup ajdar denen medya maymununu izlerken milyonların neler çektiğini, anaların gözleri önünde yavrularının öldüğünü görmezden gelmek en kolay yol. tehlikeyi ve vahşeti burnumuzun dibine gelip yaşamadıktan sonra anlamıyoruz.
yakın zamanda bu konularla ilgili dünyanın önde gelen websitelerininde katılacağı bir kampanya balşatılacağı duyumları kulağıma geliyor. sanırım bir eylem planları var. hazırlanmış bir kaş girişimi görme fırsatım oldu. önümüzdeki günlerde internette boy göstereceklerdir ki en azından insanlar bir şeylerin farkına varsın.
bildirgec olarak bu durumlara sessiz kalmak çok zoruma gidiyor. bu kadar çok hit alan bir site üzerinden en azından insanları bilinçlendirecek, bir kişinin dahi olsa ilgisini çekecek bir girişim başlatmalıyız diyorum bende.
küresel ısınmaya, hastalıklara, savaşlara karşı. büyük devletler bizleri duyar mı, kim umursar diye düşünüyorsanız zaten amacımızın kendimizi busha göstermek değil insanların farkındalığını artırmak olduğunu belirtmek isterim.
internette chat yapıp yonjadan slm, ay kal geldi, bebişkom yazan salakların bile en azından dikkatini çekmeyi başarabilirsek birşeyler yapmışız demektir.