Kategoriler
Gündem

CIA’in Amerikan başkanlarına verdiği kod adları

Barack ObamaAmerikan Gizli servisi CIA Obama için “dönek, hain, kaçak” anlamlarına gelen “renegade” i kod adı olarak belirlemişken, eşi Michelle”e “rönesans“, kızlarına “nur” ve “gül goncası” münasip görüldü. İrlanda kökenli Biden ise “Kelt” diye anılacakmış. Obama, CIA’in kendisini böyle isimlendirmesini istemiş.

Bu kod isimleri normalde gizli olmalı fakat bütün dünya biliyor bunlar nasıl kod anlamadım ben. Bush’un hiç koda falan ihtiyacı da yok gerçi ama hacıyatmaz kod adı cuk oturmuş Bush’a.

ABD”nin ilk siyah başkanı olarak suikast planlarıyla karşı karşıya kalmasından kaygı duyulan Barack Obama ile ailesi sıkı koruma altındayken, gizli servis elemanlarının 2. Dünya Savaşı”ndan beri sürdürdüğü “esprili” kod ismi geleneği de sürüyor. Ama bu kez Obama için belirlenmiş kod ismi tartışma yaratacak gibi. Zira Mayıs 2007”de seçim yarışına atılınca münasip görülen, İngilizcesi “renegade” olan ve “dinden dönmüş, dönek, hain ve kaçak” manalarına gelen netameli kod adı oldu. Obama”nın memleket gazetesi Chicago Tribune”a göre yeni “first lady” Michelle Obama istihbarat ağında “Renaissance” (Rönesans), kızları Malia ve Sasha, “Radiance” (Nur) ile “Rosebud” (Gül Goncası) diye kodlandı. Obama”ların kod adları “R” harfinin serisi oldu. Başkan yardımcısı Joe Biden ise İrlanda köklerini çağrıştıran “Celtic” (Kelt) kod adını aldı.

POTUS
ABD”de bütün başkanlar “Birleşik Devletler Başkanı”nın (President of the United States) kısa yazılışı POTUS ile anılsa da gizli serviste ayrı kodlarla anılıyor. 2. Dünya Savaşı”ndan beri bu kodları Beyaz Saray Askeri Ofis”e bağlı Beyaz Saray İletişim Ajansı (WHCA) belirliyor. Bu çerçevede başkan yardımcılarının genel kodu “VPOTUS” (Vice President of the United States), “first lady”lerinki FLOTUS (First Lady of the United States). İlk kodu alan Harry Truman “General“di. Halefi Dwight Eisenhower “Providence” (İlahi Kader), ardından gelen John F. Kennedy “Lancer” (Mızraklı Süvari), Lyndon Johnson “Volenteer” (Gönüllü), Richard Nixon “Searchlight” (Projektör), Gerald Ford “Pass Key” (Anahtar), Jimmy Carter “Deacon” (Papaz), Ronald Reagan “Rawhide” (Kamçı), George Bush “Timberwolf” (Ağaç Kurdu), Bill Clinton “Eagle” (Kartal) ve George W. Bush “Tumbler” (Canbaz) koduyla anıldı.
Seçim dönemlerinde kod esprileri de eksik olmuyor. 2004”te Bush”a karşı yarışan Demokrat aday John Kerry”nin kızı Vanessa babasına “Kazanırsan kod adım “the hot one” (ateşli-seksi) olsun” diye takılmış. Gel gör ki, Bush kazanınca ikiz kızları “Twinkle” (Işıltı) ve “Turquoise” (Turkuaz) adlarıyla Beyaz Saray”da kaldı.

Kaynaklar;