Kategoriler
Gündem

8.9; 1999’dan 15 kat büyük

Japonya dün son yüzyılın en büyük depremlerinden birini yaşada, 8.9 büyüklüğündeki deprem ve ardından 10 metrelere ulaşan tsunamiler yaşandı. Açıklamalara göre yüzlerce kişi öldü ve yüzlerce kişi de kayıp. Bu deprem depremlere alışık olan Japonya tarihinde en büyük felaketlerden biri.

Japonya da 8.9 luk deprem
Japonya da 8.9 luk deprem

İstanbul’da Allah’a emanet yaşayanlardan biri olarak kendime sordum, ulan bu 8.9 burada olsa ne yapacaktık?

1999 yılında bizim yaşadığımız depremden 15 kat daha şiddetli bir deprem, bu boyutlarda olmasına rağmen Japonya’da ki durumun bizim 1999 yılındakinden çok daha kötü olmadığı düşünülürse bence aynı şiddette ki depremi biz şu an İstanbul yakınlarında yaşamış olsak durumu hayal etmek bile insanı dehşete düşürüyor, 15 x demek 1999 yılındaki can kaybı ce zarararın 15 katı hesap yapsak herhalde İstanbul’da nüfusun yarısını kaybederdiz İstanbul ve İzmite konuşlanmış sanayi tesisleri ve etkilerini onlyıllarca yaşarız.

Yüzyılın En Büyük Depremleri
Yüzyılın En Büyük Depremleri

Japonyada’ki bu son felaket ile birlite bizim depremci profesörlerimizi yine televizyonlarda, birileri bu adamları kulaklarından tutup televizyon stüdyolarından alıp adam akıllı bir proje yapmaları için bir yere kapatmalı, bu niye sen olmayasın sayın Başbakan?

Göstermelik deprem kontenyırları da sanırım bu yakınlarda bu olay yüzünden cilalanır yine sunulur, göstermelik işler yapmamalıyız adam akıllı herkes şehir planlarına uymalı, planları da onun bunun adamı, kabzımallar, mütahitler değil bilim adamları yapmalı.

Odaiji ni, bu dünya benim memleket.