Kategoriler
Genel

Google Fotoğraflar web sürümü yenilikler

Web için Google Fotoğraflar, “yeni düzenleyici” araçları ile güncellendi.

Google Fotoğraflar uygulaması geçtiğimiz yıl kullanıcıyı memnun edecek sayısız video efektleri, çeşitli düzenleme aracı ve kullanıcının kendi anılarını oluşturabileceği yapay zeka destekli bir dizi özellik paylaşmıştı. Platform üzerinden fotoğrafları düzenleyebilmek daha işlevsel hale getirildi. Akıllı telefon ile çekilen fotoğrafların düzenlenebilmesi için daha sistematik bir döneme giren Google Fotoğraflar bu kez Google web üzerinden iyileştirmelere başladı. Google’ın Android kullanıcıları için uzun zamandır kullanılan bu özellikleri artık web sürümde de kullanılmaya başlanabilecek.

İnternet devi Google’ın en çok kullanılan servisleri arasında Google Fotoğraflar yer alıyor. Servis bugün bir web güncellemesi ile gündemde yer alıyor.

Google Fotoğraflar için yapılan güncellemenin merkezinde “web” sürümündeki yeni “fotoğraf düzenleme editörü” bulunuyor.

Şu an web üzerinde Google Fotoğraflar’ı açar ve fotoğraflarınızdan birine girerseniz, sağ üst köşede yukarıda gördüğünüz “Yeni düzenleyiciyi deneyin” bildirimi çıkıyor. Buna basarak yeni fotoğraf düzenleme editörünü hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Yeni editörde artık otomatik düzenlemeler getiren “öneriler” kısmı en başta çıkıyor, burada ücretli “Google One” abonelerine daha fazla düzenleme seçeneği sağlanıyor. Yeni editör ile “En Boy Oranı” kategorisi de güncellenmiş. Artık tam ekran modda kırpma aracına geçmek yerine “Serbest, Orijinal, Kare, 16:9 (9:16), 5:4 (4:5), 4:3 (3:4) ve 3:2 (2:3)” gibi seçenekler arasından seçim yapabiliyorsunuz. Bir başka kategori olan “Ayarla” kısmı da artık üç farklı seçenek altında gruplamak yerine tüm ayar seçeneklerini karşınıza getiriyor. Güncelleme ile beraber filtreleri editörün son ayar seçeneği haline getiren Google, genel olarak daha sade ve kullanışlı bir yapıyı karşımıza getiriyor.

Google One abonelerine özer güncellemeler

Google fotoğraflarınızı web versiyonunda daha pratik ve işlevsel hale gelebilmesini sağlayan bu yeni güncelleme sonrası açılır menü üzerinde “Dinamik” yazan seçeneğe gelindiğinde Google One aboneleri sayısız yenileme aracına ücretsiz olarak erişebilecek. Google Fotoğraflar yeni dönemde kullanıcının farklı platform ve uygulamalar için görselini kırpmasını sağlayacak özel bir en boy oranı sekmesi oluşturdu. Parlaklık, vurgu ve doygunluk gibi fotoğraf üzerinde ince ayarlar yapılabilecek. Bu özellikler Google One aboneleri için HDR ayarının olduğu bir eklenti ile birlikte paylaşıldı.

Kaynaklar: