Kategoriler
Gündem

Yeni akıllı kimlikler

2010’da tüm Türkiye’de kullanılmaya başlanacak olan TÜBİTAK tarafından tamamen milli olanaklar kullanılarak geliştirildiği söylenen, nüfus cüzdanının yerine kullanılması hedeflenen akıllı kimlik kartlarını gördünüz mü?

Pek tabiî ki bir çok tepki alacak bu yeni kimlik kartlarının birçok özelliği var, kopyalanmaya karşı 7 üstün güvenlik önlemi varmış ki bunu üstün Türk zekası çözüp aslan gibi kopyalayacaktır eminim, hologram, mor ötesi, meneviş ve gökkuşağı baskı ve mikro yazı yöntemlerinin kullanıldığı oluşturulan görünür güvenlik önlemlerinin yanı sıra kişiye ait bilgiler, kartın çipinde de özel şifrelerle saklanıyor. Sürücü belgesi, pasaport vs. gibi tüm belgeleri bir kartta toplayacakmış bu kart, hatta SSK ve Vergi numarası gibi şeyler için de bu kart geçerli olacak diğer tüm belge ve kartlar iptal, ayrıca belediyeler, kontör kartları vs. gibi işlerde de kullanabilirmiş üzerinde çip ile.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) geliştirilen Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) Proje Sorumlusu Mustafa Başak 2010’dan itibaren tüm Türkiye’de uygulanması planlanan elektronik kimlik kartının teknolojik özelliklerini anlatmış.

Bu kartlar sayesinde zaten tüm ülkenin cep telefonlarını ve e-postalarını gözetleyen devlet kimin nerede olduğunu da çok basit tespit edecek gibi. Geçenlerde bir televizyon programında dinlediğim savcılar ve hakimler derneği başkanı şöyle demişti; "Türkiye’de kimse telefonum dinlenmiyor diyemez çünkü bütün ülke dinleniyor", buna e-postalarda dahil ve bu hukuk dışı bir şey.

Bu kimliklerle de yine iktidar veya bazı güçler vatandaşları kategorize edip şu şu görüşten bu bu görüşten gibi yapabilir veya terörü bahane ederek tüm ülkeye terörist muamelesi yapmaya rahat rahat devam edebilirler.
Hayırlı uğurlu olsun potansiyel terörist muamelesi gören halkımız.