Kategoriler
Tech

Google Chrome gizlilik ihlalinden cezalandırıldı

Google, ABD’de, kullanıcılar “gizli modda” gezinirken bile onları takip ederek mahremiyetini ihlal ettiğini, açılan bir davayı çözüme kavuşturmak için anlaşmayı kabul etti, 5 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Google, ABD’de açılan kullanıcılarının gizliliğinin ihlali davasında 5 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etti, nedeni de tarayıcısındaki gizli sekme veya gizli pencere olarak adlandırılan gizli modda(gizli sekme/gizli pencere/incognito window) internette gezen kullanıcıların hiç gizli mod kullanmıyormuşçasına verilerini toplamaya devam etmesi.

BBC‘nin haberine göre, Kaliforniya Bölge Mahkemesi, Google’ın kullanıcılarının gizliliğini ihlal ettiği iddiasıyla açılan davada uzlaşmaya varıldığını duyurdu.

Mahkeme Başkanı Hakim Yvonne Gonzalez Rogers, Amerikan teknoloji şirketi Google’ın davacılara 5 milyar dolar tazminat ödeyeceğini söyledi.

Dava, 2020’de Boies Schiller Flexner hukuk firması tarafından Google çerezlerinin, kullanıcıların Chrome’da gizli modunu etkinleştirdikten sonra bile internette gezinme faaliyetlerini izlemeye devam ettiği iddiasıyla açılmıştı.

bbc.com/news/business-67838384

Böylece tarayıcıların gizli modları, gizli sekmelerinin hiç gizli olmadığı tescillenmiş oldu, bu konuda daha önce sizleri “Tarayıcıların gizli modu gerçekten gizli mi?” başlıklı yazımda uyarmıştım.

Gerçekten gizliliğe ihtiyacınız varsa tarayıcıların gizli modlarını değil şurada açıkladığım VPN ve TOR gibi başka şeyleri denemelisiniz, özellikle tavsiye edilen bir VPN hizmeti hiç olmazsa reklam ve farklı istatistikler için takip edicilerden kimliğinizi gizlemeyi garantiler.

İyi çalışmalar.