Kategoriler
Blog

Hey Wordpres nereye kadar?

“WordPress, şüphesiz en iyi içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biridir. Fakat şu güncellemeleri adamı bitiriyor.” gibi klasik bir söylemle başlamak yerine “WordPress, keyfine göre güncelleme yapıyor, sürüm yükseltiyor, blogcuları yıpratıyor” sözleriyle başlamak istiyorum.

Birkaç gün önce çıkan 2.7 sürümü kısa vadede birçok blogcuyu memnun etmiş olabilir; ancak bir şeylerin sürekli değişmesi, değiştirilmesi blogcuları bu sistemden uzaklaştıracaktır. Bu kadar sık güncelleme yapılmamalı. Hangi sistem bu kadar sık güncelleme yapıyor ki?

2.7 sürümüyle gelen yönetim paneli bir kere başlı başına bir dert. Hoş görünüm, kolay kullanım tamam dedim, fakat yazı ve sayfa editörünün olduğu sayfalarda kutuların yeri tekrar değiştirilmiş.

wordpress_poster_by_wherewillyoube

Sanırım son olarak 2.5.1 sürümünde değiştirilmişti tasarım. O sürümde ben her yayınladığım yazıya etiket eklemeyi, yazının kategorisini belirlemeyi ve özel alanları belirtmeyi unutuyordum. Aynı şeyler bu sürüm için geçerli olacak sanırım.

WordPress-TR her seferinde “Yeni Bir Başlangıç” başlıklı yazının taslağının resmini değiştirmek zorunda kalıyor, ona hüzünleniyorum ben.

Bir istikrar, bir kararlılık yok bu WordPress’de. Ne aceleniz var be amcalar, bekleyin biraz, kararlı bir sürüm çıkartın, gitsin şöyle 6 ay, 7 ay.

Her 3 ayda bir güncelleme yapmak bıktırıyor. Yakında 2.7 için yaşadıklarımızı 3.0 sürümü için de yaşayacağız. Yönetim panelinde Lütfen Güncelleyin: 3.0 yazılarını görmemek için güncelleyeceğiz belki de.
Furkan Güven Taştan