Kategoriler
Blog

Hey Wordpres nereye kadar?

"WordPress, şüphesiz en iyi içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biridir. Fakat şu güncellemeleri adamı bitiriyor." gibi klasik bir söylemle başlamak yerine "WordPress, keyfine göre güncelleme yapıyor, sürüm yükseltiyor, blogcuları yıpratıyor" sözleriyle başlamak istiyorum.

Birkaç gün önce çıkan 2.7 sürümü kısa vadede birçok blogcuyu memnun etmiş olabilir; ancak bir şeylerin sürekli değişmesi, değiştirilmesi blogcuları bu sistemden uzaklaştıracaktır. Bu kadar sık güncelleme yapılmamalı. Hangi sistem bu kadar sık güncelleme yapıyor ki?

2.7 sürümüyle gelen yönetim paneli bir kere başlı başına bir dert. Hoş görünüm, kolay kullanım tamam dedim, fakat yazı ve sayfa editörünün olduğu sayfalarda kutuların yeri tekrar değiştirilmiş.

wordpress_poster_by_wherewillyoube

Sanırım son olarak 2.5.1 sürümünde değiştirilmişti tasarım. O sürümde ben her yayınladığım yazıya etiket eklemeyi, yazının kategorisini belirlemeyi ve özel alanları belirtmeyi unutuyordum. Aynı şeyler bu sürüm için geçerli olacak sanırım.

WordPress-TR her seferinde "Yeni Bir Başlangıç" başlıklı yazının taslağının resmini değiştirmek zorunda kalıyor, ona hüzünleniyorum ben.

Bir istikrar, bir kararlılık yok bu WordPress’de. Ne aceleniz var be amcalar, bekleyin biraz, kararlı bir sürüm çıkartın, gitsin şöyle 6 ay, 7 ay.

Her 3 ayda bir güncelleme yapmak bıktırıyor. Yakında 2.7 için yaşadıklarımızı 3.0 sürümü için de yaşayacağız. Yönetim panelinde Lütfen Güncelleyin: 3.0 yazılarını görmemek için güncelleyeceğiz belki de.
Furkan Güven Taştan

WOLKANCA

Konuk Yazar

Hey Wordpres nereye kadar? başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Hey Wordpres nereye kadar?için 7 yanıt

güncellemeler konusunda gerçekten sıkıcı. spam karma diye bir spam yorum yakalama yazılımı var. geliştiricisi sırf bu wp güncellemeleri yüzünden yazılımı geliştirmeyi bırakıp açık kaynak yaptı. tabi o kadar karışık bir kaynağa kim baktı bilmem.

aslında artık güncellemeler çok basit, tek tıkla güncelleniyor. tonla bilgi var internette ama kısaca ilk önce veritabanının yedeğini alın, daha sonra eklentileri etkinsizleştirin, daha sonra otomatik güncellemeyi çalıştırın. güncelledikten sonra eklentilerin çalışıp çalışmadığını tek tek kontorl edin çalışmayan eklentilerin yeni versiypnu veya benzeri çalışan varsa onu kullanın. şahsen ben furkan'ın yazısında ki gibi bir sorun görmüyorum güncellenmesi doğal çünkü sürekli iyiye gitmeli yoksa anlamı yok sıradan diğer yüzlerce blog yazılımından farkı kalmaz. yalnız wordpress blogunuz varsa güncellemenizi şiddetle öneririm en başta güvenlik ve diğer sebeblerden ötürü.

aslında artık güncellemeler çok basit, tek tıkla güncelleniyor. tonla bilgi var internette ama kısaca ilk önce veritabanının yedeğini alın, daha sonra eklentileri etkinsizleştirin, daha sonra otomatik güncellemeyi çalıştırın. güncelledikten sonra eklentilerin çalışıp çalışmadığını tek tek kontrol edin çalışmayan eklentilerin yeni versiyonu veya benzeri çalışan varsa onu kullanın. şahsen ben furkan'ın yazısında ki gibi bir sorun görmüyorum güncellenmesi doğal çünkü sürekli iyiye gitmeli yoksa anlamı yok sıradan diğer yüzlerce blog yazılımından farkı kalmaz. yalnız wordpress blogunuz varsa güncellemenizi şiddetle öneririm en başta güvenlik ve diğer sebeblerden ötürü.

bir programcı olarak söyleyeyim, wordpress iyi bir içerik sistemi değil.

tag ve kategorizasyon yapısı berbattır ayrıcana. büyük içerik için de uygun değildir. çok ram yer vs vs.

daha iyi, daha hızlı yapabilirler. wordpress light falan çıkarmalılar bence.

elbette güncelleme yapacaklar fakat görünümü ikide bir değiştirmeleri gerekmiyor. ayrıca güncellemeler daha uzun zamanları kapsayabilir.

kesinlikle 2.7 ye geçin, 2.7 den bir önceki sürüm blogum vardı indexi basmışlar valla 😀

wordpress 2.70 i ilk kurduğum zaman, panel bana bayağı bir farklı gelmişti. ama alışınca 2,70 in diğer wp sürümlerinden daha kullanışlı olduğunun farkına vardım. özellikle quick press özelliği hoşuma gitti.