Kategoriler
Blog

Blogger battı!

blogger-markaAslında başlık ilk anladığınız şekilde değil. Şöyle ki ben daha önce hiç bir yerde duymadığım bir şey keşfettim biraz önce (keşif denirse tabi). Blogger alt yapısını kullanan blogum Taze blog’un Google indexlerine bakarken etiketlerin hiç birisinin indexlenmediğini gördüm ve çok şaşırdım. Siteme özel bir sorun olduğunu düşündüm ve diğer Blogger kullanan siteleri inceledim, gördüm ki onlarında etiketleri Google’da indekslenmemiş.

Sanırım bu bilgiyi öğrenen hiç kimse Blogger’da sitesini kurmak istemez. Böylelikle yazımızın başlığı doğru oluverir. 🙂

Bunu nasıl bulduğuma gelince. Birçok kişi bunu yapmayı biliyordur ama ben yinede göstereyim.

Blogger’da etiket linkleri “label” kelimesini içerir. Google’ı açıp “label site:SİTEADI.blogspot.com” (tırnaklar olmadan) aratırsanız görürsünüz hiç sonuç çıkmıyor ya da 1-2 tane çıkıyor.

Örnek 1Örnek 2Örnek 3

Blogger battı!için 18 yanıt

maalesef indexlenmiyor 🙁 indexlenmemesinin sebebi ise etiket adreslerinde /search kısmının olmasıdır çünkü blogger bloglarının robots.txt dosyasında disallow: /search satırı vardır.

etiketlerin indexlenmediğini zaten çoğu kişi biliyor..google'da etiketlerini arattığında görünmez..fakat google arama sonuçlarında aratılan kelime senin etiketlerinde var ise;description'da o etiketlere de yer verir..sonuç olarak sadece senin yeni öğrenmiş olduğun birşey o kadar.. 🙂

senin blogunla ilgili bir sorun olabilir. ben aratıyorum tek link çıkıyor ama "aramanızı atladığımız sonuçları içerecek şekilde yeniden yapabilirsiniz" seçeneğine tıklayınca tüm etiketleri gösteriyor..

örnek:

normal: <a href="http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=label+site%3 awww.gokhanblog.com&meta=” target=”_blank”>http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=label…” target=”_blank”>awww.gokhanblog.com&meta=
seçenekli: <a href="http://www.google.com.tr/search?q=label+site :www.gokhanblog.com&hl=tr&filter=0″ target=”_blank”>http://www.google.com.tr/search?q=label+site <a h…” target=”_blank”>:www.gokhanblog.com&hl=tr&filter=0

haklısınız. hepsinde öyle. bende farketmiştim ama yeni bir blog açmıştım, yeni olduğu için önemsememiştim. neden böyle? acaba google, artık bloglarına fazla ziyaretçi istemiyor mu?

birkaç etiketi indexlemesinden ziyade o etiketi aramalarda çıkarması önemlidir. ben hiçbir aramamda label içeren bir sayfa görmedim. tekil yazıları çıkarıyor ancak label uzantılı sayfaları çıkarmıyor. bu da mantıklı; çünkü "coşan" blog sahipleri 1 yazıya 30-40 tane (alakalı ya da alakasız) etiket ekleyerek google'ı şaşırtmaya çalışıyor. aynı durum wp kullanan blogcular için de geçerli.

aslında çoğu kişi bilmiyor ki etiket demek sitenizde var olan kategorinin bir alt kategorisi demektir.

örneğin: "namık kemal" ile ilgili tekil bir yazıyı edebiyatçılar kategorinize eklediniz. buna benzer başka kategoriniz yok ise bu yazımıza "şairler, yazarlar, edebiyatçılar" gibi ilgili "alt kategoriler" yani etiketler ekleyebilirsiniz.

bu yazımıza (biraz abartayım) "amerika'nın irak'a saldırma nedenleri" gibi saçma salak bir etiket eklerseniz gelen ziyaretçiler bol bol kulaklarınızı çınlatacak ve bunu er – geç google duyacaktır. emin olun ki google sizden daha zeki. yoksa google için bu kadar çırpınmazdınız. o sizin için çırpınırdı…

saygılar

blogger'da host edilen blog'larda robots.txt dosyalarında disallow: /search satırı bulunmaktadır buda yeni bir durum değildir

gayet adil ve doğru bir uygulama. bloglarda çok fazla etkiket spam yapılıyor bunu engelliyor blogger. bunu yapmasa normal yazıdan 100 kat label arama sonucu çıkar bu da saçma sapan bir şey olur.

üretmeyen, üretemeyen sadece spam yapan bloggerlar bunu sevmez tabii ki.

blogger'de etiket kullanmamızın seo adına hiç bir yararı yok o zaman değil mi? sordugumda soru olsa tabi ki evet :

bu etiketler nasıl indexlerim ben sitemi yardımcı olabilirmisiniz

gayet adil ve doğru bir uygulama. bloglarda çok fazla etkiket spam yapılıyor bunu engelliyor blogger. bunu yapmasa normal yazıdan 100 kat label arama sonucu çıkar bu da saçma sapan bir şey olur.

üretmeyen, üretemeyen sadece spam yapan bloggerlar bunu sevmez tabii ki.

—-

böyle bir yorum yapmışsın ama kendinle çelişiyorsun, google'da sahip oldugun içerik sayfasından çok etiketin var indexli yani sağlam spam yapmışsın tebrikler.. 😀

saol bu site blogger değil ömercim ve zaten o gerizekalılar gibi spam blog da yapmıyoruz burada 😀 o yazdıklarım onlarla alakalı.

Evet, senin etiketlerinde ota boka çıkıyor googleda adamı ayar ediyor… aha aradığımı buldum diyorsun, giriyorsun ki bir sonuç yok, aradığınız şey bulunamadı falan… sırf etiketten dolayı gelen, gelip de bir şey bulamayan binlerce tık site sahibi açısından güzel tabi ama vakit kaybettiren, insanı ayar ettiren sonuçlar veriyor, özellikle senin siten wolkan abi..

wolkanca çöplük olmuş desek daha doğru olur… kusura bakma volkan abi..

bu yazı eski atakan. neden kıskanıyorsun ki 🙂 şu senin siten değil mi?