Kategoriler
Gündem

Gördünmü ne güzel demiş Ursula Plassnik

Kadın işi çözmüş diyor ki; Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üye değilde buna alternatif çözümler bulunması gerekir örneğin, Türkiye-Avrupa birlikteliği.
Bu şu demek olur benim az yarım aklımla anladığım; Kardeşim siz Müslüman bir ülkesiniz bizde Hristiyan ülkeler birliğiyiz, siz bizimle aynı sahnede dans edemezsiniz onun için sizi bizim sahnemize çıkartmayalım siz bizim sahneye ağır gelirsiniz sahne çöker, peki n’apalım siz ve biz ikimiz için yeni bir sahne yapalım sağlam temelli orada tepinelim. #

Ursula teyze!

Plassnik'in yeni icadı: Türkiye-AB TopluluğuAvusturya Dışişleri Bakanı Plassnik, "Tam üyelik yerine 'Türk-Avrupa Topluluğu' kurulsun" dedi.
Türkiye'nin AB üyeliğine hiç de sıcak bakmayan Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Türkiye'nin üyelik müzakerelerine en az bir yıl ara verilmesini talep ederken tam üyelik yerine "Türk-Avrupa Topluluğu"nun kurulması formülünü ortaya attı. Ursula Plassnik, Avusturya'da yayınlanan Österreich gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye-AB süreci ile yeni bir terim ortaya atarak "Türk-Avrupa Topluluğu" önerisini gündeme getirdi. Plassnik, bu görüşünü 14-15 aralık AB liderler zirvesi öncesi ilk defa açıkladığını kaydetti. ABHaber'e göre, Türkiye'nin AB üyeliğinin belli olmadığını ancak bazı ara formül ve alternatifler bulunduğunu belirten Plassnik, bu çerçevede imtiyazlı ortaklık yerine kendi icadı olan "Türk-Avrupa Topluluğu" nun kurulmasının daha iyi olacağını savundu. Plassnik, şunları şöyle:
"Müzakerelere en az 1 yıl ara verilmesi lazım. Bu zaman içinde Türkiye'de gelecek yıl seçimler yapılacak. Kıbrıs Rum Kesimi'nde ise 2008 yılında seçimler olacak. Bu arada Türkiye"de AB yolunda bir takım belirsizliklerin netleşmesi için uygun bir fırsat elde edilecek. Buna, örnek olarak Türkiye'nin insan hakları alanındaki eksikliklerini gidermesi bu yönde AB standartlarına ulaşılması gibi." Plassnik ayrıca bu dönemden sonra AB'nin Türkiye ile ilgili yeniden siyasi bir değerlendirme yapmasını önerdi.

GÖRÜŞMELERE ARA VERİLSİN
Ursula Plassnik ayrıca, Türkiye ile fiili müzakerelere 2008'e kadar ara verilmesini istedi. Türkiye ile AB arasındaki müzakerelere "asgari bir yıl ara verilmesi gerektiğini" savunan Plassnik, "Türkiye'de 2007 yılında biri parlamento, biri de Cumhurbaşkanlığı olmak üzere iki seçim yapılacağı için AB konusunda bir ilerleme olma şansı bulunmadığını" söyledi. Kıbrıs'ta da (Rum kesimi) 2008 yılında genel seçim yapılacağını anımsatan Plassnik, "Tüm bu seçim süreçlerinin tamamlanmasından sonra Türkiye'nin pozisyonunu somut olarak belirleyebileceğini" bildirdi. Plassnik, Seçim süreçlerinin ardından "AB'nin Türkiye hakkında siyasi bir değerlendirme yapmasını, örneğin insan haklarının korunması konusunda Türkiye'nin AB yolunu izleyip izlemediğinin belirlenmesi gerektiğini" kaydetti. "Türkiye'nin birliğe tam üye olup olamayacağınınsa önceden tahmin edilemeyeceğini" belirten Plassnik, "Bu nedenle de Türkiye-AB ilişkilerinde ara adımların atılarak alternatif çözümler bulunması gerektiğini" söyledi. Plassnik, "Benim önerim; Türkiye'nin tam üye olmadan AB'ye çok iyi bir ortaklıkla bağlanmasıdır. Örneğin, Türkiye-Avrupa birlikteliği" dedi.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr