Kategoriler
Medya

Google’ın 1.65 milyar dolar ödediği YouTube’u 32 kez satın alabilir

carlos selimOsmanlı torunu olduğu bilinen Meksikalı Carlos Slim Helu ( Selim ) dünyanın en zengin ünvanını elinde bulunduran Gates’i tahtından indirmiiş. Elindeki servetle yapabilecekleri şöyle;

  1. Kenya, Liberya ve Haiti’nin dış borçlarını kapatabilir.
  2. Günlük harcaması 177 milyon dolar olan, Irak’taki ABD ordusunu 299 gün boyunca finanse edebilir.
  3. Turist olarak 25 milyon sterlin ödeyerek uzaya 2.130 kere seyahat edip her seferinde 10’ar gün tatil yapabilir.
  4. Google’ın 1.65 milyar dolar ödediği YouTube’u 32 kez alabilir.
  5. Geceliği 25 bin dolardan Bahamalar’daki ultra lüks Atlantis otelinde 5 bin 808 yıl kalabilir.
  6. Tanesi 38 milyon dolardan 1.400 Gulfstream G500 jeti alarak filo kurabilir.


Carlos Slim Helu (d. 1946), Telmex’in patronu. 2007 yılında açıklana forbes listesinde Dünya’nın en zengin 3. insanı olan Helu 2007 yılı başlarında hisse değerlerindeki artış sebebiyle 2.sıradaki Warren Buffet’ı geçerek 2.sıraya yükselmiştir. Servetine 14 ayda 23 milyar dolar ekledi.Şuan 56.1 Milyar$ Latin Amerika’nın en zengin ünvanını taşımaktadır.

Babası Osmanlı’ydı

Oldukça ilginç bir başarı hikâyesine sahip olan Slim’in babası Yusef Selim Haddad Lübnan’da doğdu. O dönemler Osmanlı toprağı olan Lübnan’da yaşayan Haddad 1902 yılında Lübnan’dan ayrılarak iki kardeşiyle birlikte Meksika’ya göç etti. Burada emlak işine giren Haddad kısa sürede büyük başarıya ulaştı. Zengin bir Meksikalının kızı Linda Helu ile evlenen Haddad’ın altı çocuğu oldu. Forbes’un listesinde üçüncü sırada bulunan Carlos Slim Helu çiftin beşinci çocuğuydu. Meksikalılar, Haddad’ın Selim olan soyadını tam telaffuz edemedikleri için ailenin soyadı zaman içerisinde Slim olarak değişti.

Telmex Yükseldi

Oldukça iyi bir eğitim alan Carlos Slim inşaat mühendisi oldu ve baba mesleği olan inşaatçılığı bir süre daha devam ettirdi. Slim’in asıl başarısı ise 1990 yılında Meksika’da özelleştirilen telekom şirketi Telmex’i satın almasıyla birlikte başladı. 1996 yılında Meksika Borsası’nın başkan yardımcılığını da yürüten Slim 1998 yılına kadar New York Borsası Latin Amerika Komitesi’nin başkanlığını yürüttü. Sonraki yıllarda bu görevlerinden ayrılan Slim, telekom devi MCI’da bulunan hisselerini satarak elde ettiği geliri kendine ait sabit telefon operatörü Telmex ve mobil telefon şirketi America Movil’e yatırdı. Özellikle America Movil’in hisse değerleri hızla gelişen pazar nedeniyle kısa sürede üçe katlayınca Slim’in servetine servet katıldı. Slim’in telekom sektörünün yanı sıra Volaris adlı bir de havacılık şirketi bulunuyor. 67 yaşındaki Slim geçen sene de servetini 6 milyar dolar birden artırarak üçüncü sıradaki yerini korumuştu.

Bir Günde 136 Milyon$ Yükseltiyor

Yapılan araştırmalara göre Carlos Slim Helu bir günde 136 Milyon$ yükseltiyor. Bu durumda Bill Gates’i farkla geçmesi bekleniyor.

11 yaşından beri her yediğini bir yere not ediyor

  • Slim’in servetinin kaynağını babasından kalan miras oluşturuyor. İlk işi, Şark Yıldızı anlamına gelen La Estralla Del Oriente adlı kuru gıda dükkanıydı. En büyük atılımını ise Meksika’nın ana telekom operatörü Telmex’i 1990 yılında özelleştirmeden alarak yaptı.
  • Meksika’da her 10 sabit hattan 9’unu elinde bulunduran Telmex, Slim’in servetini katlamasına yardımcı oldu. Slim’in yükselişini, devletin tekelleri korumasına bağlayanlar da var.
  • Slim son derece sade ve tutumlu olmasıyla da tanınıyor. İlk yatırımını 11 yaşında hazine bonosu alarak yapan Slim’in, 12 yaşından bugüne kadar yediği çörekler, içtiği içecekler dahil tüm harcamalarını bir kenara not ettiği belirtiliyor.
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google’ın 1.65 milyar dolar ödediği YouTube’u 32 kez satın alabilir başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

ya madem eski osmanlı
osmanlının irasına az bir gelsin görsün ne bili yapsın işte bişiyler…

ya rkdşlar süperdi. saol….

ya bir de yeni bişi öğrendim göz bebeğinin gerçek anlamı küçük kızmış gülmekten öldüm ya nası bir çağrışımsa

aminn amin..

inşalla bizde okuoz işte vatana millete hayırlı olmak için 😀

yuh mu desem, maşallah mı? bilemiyorum. ama haketmişse helal olsun, başka ne denir… 🙂
uzaktan da olsa osmanlı soyundan olması, bizi biraz da gururlandırıyor mu ne 🙂

bi çenemi yoram ;p
şu tt ye bir el atsan bea sole 2 mgbit hızla 6 gb kotayı hediye etse 29 ytl ye(avrupaya göre hala pahalı kalır galba 😀 )

işte burada
çenemiz yorulur 😀
herkese göre kriterler farklıdır
yani farklı kategorilere göre hesablama yapılabilir
mesela ben cape town,taiti'de da ne kadar kalırım.napabilirim orda 🙂
adam müthiş! atak yaptı.
sıkıysa biri onun malvarlığının gerçekten nasıl kısa zamanda kabardığını araştırsın.sıkıysa

daha dünyanın en zengin adamı deil ama günlük 138 milyon dolarlık kazançla yakında geçeceğe benzior.

hayırsız evlat diye buna derim ben işte (:
insan gelirde buralara da yatırım yapar.para kaybeder demiyorum istihdam sağlar cebine daha fazla para girer.
günde 138 milyon dolar kazanç ne demek ya..