Kategoriler
Tech

Project Taara lazer teknolojisi

Alphabet’in(Google) Project Taara isimli lazer teknolojisi, yaklaşık 5 km boyunca 700 TB veriyi ışınlamayı başardı.

Alphabet’in(Google) Project Taara isimli lazer teknolojisi, yaklaşık 5 km boyunca 700 TB veriyi ışınlamayı başardı. Işınladı yani gönderdi, veriyi 5 km ötedeki bir yere 20Gbps hızla kayıpsız gönderdi.

Project Taara: an update on our pilot in Andhra Pradesh, India

Project Taara Serbest Uzay Optik İletişim teknolojisi, başlangıçta Project Loon’un bir parçasıydı. Ocak ayında, Google’ın ana şirketi Alphabet, kablosuz interneti dağıtmak için stratosferik helyum balonlarını kullanmayı araştıran bir girişim olan Project Loon’u kapattı (2017’de katlanmış güneş enerjisiyle çalışan dronları kullanma girişimi). Bununla birlikte, Loon projesinin bir parçası olarak geliştirilen bazı teknolojiler, özellikle de başlangıçta yüksek uçan balonları birbirine bağlaması amaçlanan Serbest Uzay Optik İletişimi (FSOC) bağlantıları geliştirme aşamasında kaldı ve şimdi bu teknoloji aktif olarak kullanılıyor ve yüksek hız sağlıyor. Afrika’daki insanlar için geniş bant bağlantısı.

Proje Taara işaretleme ve takip sistemi Resim: X
Proje Taara işaretleme ve takip sistemi Resim: X

Proje Taara bağlantıları/alıcıları doğal olarak yerden yüksekte yerleştirilmiştir, çünkü lazer teknolojisi olduğu için birbirlerini görebilmeleri gerekir ve yukarıdaki GIF’de görebileceğiniz gibi, aynalarını otomatik olarak ayarlayarak “eninde bir ışık huzmesi” bağlayabilirler. Çizgi 10 kilometre uzakta 5 santimetrelik bir hedefi vuracak kadar hassas. Sistem kendini +/-5 derecelik bir koni içinde ayarlayabilir ve ekip, herhangi bir nedenle bu başarısız olursa, teknisyenleri dışarı göndermeden önce onları bir bağlantıya uzaktan kontrol etmeyi deneyebileceklerini söylüyor.

Kaynak ve daha fazlası: theverge.com/2021/9/16/22677015/project-taara-fsoc-wireless-internet-kinshasa-congo-fiber

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Project Taara lazer teknolojisi başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.