Google Twitter'ı satın alır mı?

twitter-googleSorular; satın alır mı, alırsa ne olur, almazsa ne olur, almalı mı, almamalı mı?
Aslında Google daha önce Twitter harici bir micro-blogging servisini satın almıştı, hatırlamayanlar için yazıyorum o servisin adı Jaiku idi. Fakat Google da olsan gelir modelini iyi oturtup olayı çeviremezsen yürümez bu işler müdür, Pownce'nin başına gelenleri duyanlarınız vardır.

Twitter geçtiğimiz yıl Facebook a olduğu kadar olmasa da ülkemizde ufak ufak tanınıp kullanıcı akınlarına uğruyor fakat şirket dünyada popüler olması gibi yeteri kadar kazanç sağlayamıyor. Keza Facebook'un da olağan üstü karlar elde ettiği söylenemez, büyük bir ciro ama çok da büyük bir gider söz konusu.

Gelelim Google Twitter'ı satın alırmıya. Biz interneti sık ve etkin kullanan insanlar sanırım büyük çoğunluğumuz Google'un Twitter'ı satın almasını isteriz, bazılarımız belki istemeyebilir ama genelllikle internet kullanıcıları bunu ister çünkü Google'ın kullanıcılara yönelik bütün servisleri ücretsiz ve basit.

Bence Google'ın Twitter'ı satın alıp almamasın sorusundan önce Google'ın Twitter'da nasıl bir gelir modeli oluşturacağı daha bir önemli soru. İlk aklımıza gelen elbette Google Adsense.

Twitter hesaplarında Google Adsense reklamlarını görebilir miyiz? Zannımca Google Twitter'ı satın aldığında bu olacak fakat makro bir içeriğe sahip olmayan mikro içeriklerden oluşan Twitter'da bu sistem ne kadar verimli çalışır tartışılır. Twitter kullanıcı insanlar bilgisayarlarından, cep telefonlarından ve internet bağlantısı olan herhangi bir aletten Twitter'a özel geliştirilmiş programlarla maksimum 140 karakterlik mesajlarını gönderiyorlar, çoğu siteyi ziyaret etmiyor, mesela ben ekstra bir durum olmaası harici hiç siteyi ziyaret ettiğimi hatırlamıyorum.

Her neyse, Jaiku deneyimini yaşayan Google Twitter'ı alır mı? Alırsa gelir modeli ne şekilde olacak? Şu an bu sorulara cevap vermek çok hayalli olur çünkü ben, biz Google hisselerinin sahibi değiliz. Fakat şöyle bir gerçek varki bu soruların cevaplarını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz, çünkü bu soru şu an soruldu.

 • Bugün doğanlar için isim;
  Kız: Devletşah, Erkek: Alemşah.
 • Faili Meçhul Kıyak!
  "FMK Hareketi!" ne katılmaya ne dersin, tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamak. Diyor Tunç.
 • WOLKANCA

  Volkan Yılmaz

  Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

  aklıma geldi mesela kesin bu adamlara spam yapmaları için teklif gelmiştir, şöyle mesla bütün kullanıcılara @kullanici şeklinde mesaj gönder 🙂 amma reklam olur ha milyonlarca internet kullanıcısı bunu görecek düşünsene eğer bir bağlantı varsa aynı anda tıklaslara herhalde hangi servis olursa olsun çöker.

  ben bir iki yüzlü olarak 🙂 google nin twitter ı almamasından yanayım. 🙂
  çünkü bu her yere kafasını sokan google ın twitter ı da kendine göre uyarlıyıp havasını kirleteceğini düşünüyorum.

  google her tarafa burnunu sokmasa daha iyi olur gibime geliyor. her yerde görmek istemem. gerçi bir google hesabı ile dünyanın işini yapabiliyoruz ama her alanda olması da iyi değil, devamlı izleniyoruz paranoyası yaratır, telefonumuz dinleniyor gibi.
  twitter zaten burada da kazandığından daha fazlasını harcadığını yazmış. para kazanma yöntemlerinden şimdilik kullanıcı kaybetmemek için uzak duruyorlarmış.
  google alsa ise muhtemelen bütün sayfalarında reklam olur. cebe gelen güncellemelerde bile reklam olur, google cep telefonu operatörleri ile anlaşmakta zorluk çekmez.
  aslında web servisi kullanılmayıp sadece harici uygulamalarla kullanılsa bant genişliği acayip düşer, tasarrufa girer. web sayfası 200 kb, cep telefonundan jibjib ile girince ise 15 kb.