Kategoriler
Internet

Google Proje 10 üssü 100 de kazananlara 10 milyon dolar verildi

Google Proje 10 üssü 100 de kazananlara 10 milyon dolar verildiProje 10 üssü 100’ü Google 2008 Eylül’de duyurmuştu ve amacı olabildiğince fazla insana yardım edebilecek, dünyayı değiştirmeye yönelik bir fikrin ortaya çıkmasıydı. Proje 10 üssü 100

Google’ın 70’ten fazla ülkeden binlerce kişinin 150.000’in üzerinde fikir gönderilen bu yarışmasında halk oylaması yaparak 16 fikir belirlendi ve ardından 16 fikrin içinde 5’i seçilerek toplamda bu 5 fikrin sahiplerine Google şirketi tarafından 10 milyon dolar para verildi.

Eğitimsel içerik ücretsiz olarak çevrimiçi hale getirilsin

Fikir: Eğitimsel içerik ücretsiz olarak çevrimiçi hale getirilsin

Desteklenen proje: Khan Academy, 1600’den fazla öğretim videosundan oluşan çevrimiçi kitaplığı aracılığıyla herkese, her yerden yüksek kaliteli, ücretsiz eğitim sağlayan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Daha fazla kurs oluşturulmasını desteklemek ve Khan Academy’nin temel kütüphanesinin dünyada en çok konuşulan dillere çevrilmesini sağlayabilmek için 2 milyon ABD doları veriyoruz.

Bilim ve mühendislik eğitimi yaygınlaştırılsın

Fikir: Bilim ve mühendislik eğitimi yaygınlaştırılsın

Desteklenen proje: FIRST, ekip rekabetini öne çıkararak dünyanın her yerinde bilim ve matematik eğitimini tanıtan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kuruluşun görevi, gençlerin profesyonel mühendisler ve bilim adamlarıyla birlikte çalışmalarını sağlamak ve gençlere gerçek dünya deneyimleri kazandırarak bilim ve teknoloji alanında önemli kişiler olma isteği aşılamaktır. Öğrenciler tarafından yönlendirilen ve daha fazla öğrenci ekibinin FIRST’e katılmasını sağlayacak yeni robot ekibi bağış toplama programlarının geliştirilmesi ve başlatılması için 3 milyon ABD doları veriyoruz.

Hükümet daha şeffaf bir hale getirilsin

Fikir: Hükümet daha şeffaf bir hale getirilsin

Desteklenen proje: Public.Resource.Org, ABD’de kamuya açık devlet belgelerine çevrimiçi erişim sağlamaya odaklanmış, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. ABD’nin yasal malzemelerine herkesin erişebilmesi için bunların çevrimiçi ortama taşınmasına yardımcı olmak üzere Public.Resource.Org’a 2 milyon ABD doları veriyoruz.

Toplu taşıma alanında yenilikler teşvik edilsin

Fikir: Toplu taşıma alanında yenilikler teşvik edilsin

Desteklenen proje: Shweeb, tek ray üzerindeki insan gücüyle çalışan araçların kullanıldığı, kısa/orta mesafeli, şehir içi kişisel ulaşım aracı için geliştirilmiş bir kavramdır. Şehir içinde Shweeb teknolojisinin test edilmesi amacıyla araştırma ve geliştirme çalışmalarını desteklemek için 1 milyon ABD doları veriyoruz.

Afrikalı öğrencilere nitelikli eğitim sağlansın

Fikir: Afrikalı öğrencilere nitelikli eğitim sağlansın

Desteklenen proje: Afrika Matematik Bilimleri Enstitüsü (AIMS), Güney Afrika’nın Cape Town kentinde matematik ve bilim eğitimi veren, bu konuda araştırmalar yürüten bir merkezdir. AIMS’nin birincil odak noktası, yeni üniversite mezunlarının lisansüstü eğitim ve doktora çalışmaları öncesi gerekli becerileri ve bilgileri almalarına yardımcı olan, bir yıllık geçiş programıdır. Afrika’da üniversite düzeyinde matematik ve bilim çalışmalarını yaygınlaştırmak üzere başka AIMS merkezlerinin açılmasını sağlamak için 2 milyon ABD doları veriyoruz.

http://www.project10tothe100.com/intl/TR/index.html

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google Proje 10 üssü 100 de kazananlara 10 milyon dolar verildi başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.