Kategoriler
Internet

Google indeks sayısı sizi aldatır

Google da sitelerinin kaç sayfası indekslenmiş diye görmek için farklı farklı araçlar kullanırsınız, kullanılan tüm araçlar/tools yani bilgisayar programları temelde Google da site:mynet.com arar. Şahsen ben pek tool kullanmam, adwords de ki anahtar kelime aracından bile şüphelenirim, babana bile güvenmeyeceksin bu işlerde 🙂 Tabii ki abartıyorum.

Google indeks sayısı

Çıkan rakamların yani insanların indeks sayısı olarak kabul ettiği o rakam net olarak doğru olmadığı gibi bazen çok, gerçekten çok büyük rakam farklılıkları da olabilir. Zaten Google verdiği o rakamı “Yaklaşık 200.000.000 sonuç bulundu (0,24 saniye)” diyerek verdiği için rakamın net olmadığını kafadan belirtiyor, bunu yardım sayfalarında da açıklıyor.

Yanıltıcı olan yaklaşık rakamın çok yaklaşık olmadığı gerçeğidir. Aslında o rakam her zaman düşüktür, gerçekte sizin sitenizin o rakamdan çok fazla sayfası Google’ın indekslerinde olabilir. O rakamlar aldatıcıdır, çok enteresan örneklerim var ama şu o kadar enteresan olanları paylaşmam mümkün değil.

Bu yüzden sitemizin Google indeks sayısı “net olarak şu kadardır” demek veya site:mynet.com arama sonucuna bakıp sitenin şu kadar indeks sayısı vardır demek hatadır, yapmayın. Yaklaşık şu kadar derseniz sevinirim.

Aptal makinesi zaten.

Konu ile biraz alakalı:
6 aydır 301 ile yönlendirilmiş olan sayfaları yeni adreslerine geçirmedi, hâlâ indeksinde gösteriyor alet bozulmuş, Matt cutts uyuyorsun abicim.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google indeks sayısı sizi aldatır başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.