Kategoriler
Internet

Google indeks sayısı sizi aldatır

Google da sitelerinin kaç sayfası indekslenmiş diye görmek için farklı farklı araçlar kullanırsınız, kullanılan tüm araçlar/tools yani bilgisayar programları temelde Google da site:mynet.com arar. Şahsen ben pek tool kullanmam, adwords de ki anahtar kelime aracından bile şüphelenirim, babana bile güvenmeyeceksin bu işlerde 🙂 Tabii ki abartıyorum.

Google indeks sayısı

Çıkan rakamların yani insanların indeks sayısı olarak kabul ettiği o rakam net olarak doğru olmadığı gibi bazen çok, gerçekten çok büyük rakam farklılıkları da olabilir. Zaten Google verdiği o rakamı “Yaklaşık 200.000.000 sonuç bulundu (0,24 saniye)” diyerek verdiği için rakamın net olmadığını kafadan belirtiyor, bunu yardım sayfalarında da açıklıyor.

Yanıltıcı olan yaklaşık rakamın çok yaklaşık olmadığı gerçeğidir. Aslında o rakam her zaman düşüktür, gerçekte sizin sitenizin o rakamdan çok fazla sayfası Google’ın indekslerinde olabilir. O rakamlar aldatıcıdır, çok enteresan örneklerim var ama şu o kadar enteresan olanları paylaşmam mümkün değil.

Bu yüzden sitemizin Google indeks sayısı “net olarak şu kadardır” demek veya site:mynet.com arama sonucuna bakıp sitenin şu kadar indeks sayısı vardır demek hatadır, yapmayın. Yaklaşık şu kadar derseniz sevinirim.

Aptal makinesi zaten.

Konu ile biraz alakalı:
6 aydır 301 ile yönlendirilmiş olan sayfaları yeni adreslerine geçirmedi, hâlâ indeksinde gösteriyor alet bozulmuş, Matt cutts uyuyorsun abicim.