Kategoriler
Internet

Google yasağı için yürütmeyi durdurma istendi

Bilindiği gibi Youtube ile aynı ip adreslerini kullandığı için Google yasaklandı, bu yasak nedeni ile Google’ın 30 kadar servisi Türkiye’den kullanılamıyor.

Google yasağı için yürütmeyi durdurma istendi

Bu yeni ip bazlı sansür uygulamasına İnternet Kullanıcıları Derneği tarafından “Yürütmenin Durdurulması ve İptal Edilmesi” istemiyle Ankara 3. İdare Mahkemesi Hakimliğine dava açıldı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına “Görevi İhmal ve Özel Hayatın Gizliliği İhlal” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Umarım hılzı bir çözüm alınabilir.

İnternet Kullanıcıları Derneği adına Pardus Kullanıcıları Derneği Başkanı Avukat Nihad Karslı’nın açtığı dava ve suç duyuru buradan erişilebilir.

TIB’in Youtube ile birlikte Google Servislerine erisimi engelleme getirmesi üzerine INETD Bildirgesi’ni okumak için tıklayın.

Youtube Yasagi Pire için Evi Yakmaktir!
TIB bu hafta basinda Internet yasaklarinin uygulamasinda 2 yillik uygulamasini degistirerek, Türk Internet Kullanicilarina daha çok zarar verecek bir uygulamaya geçti. Kamuoyunu haberdar etme, planlama asamalarini atlanarak hizla uygulanan IP temelli yasaklama ile çok büyük bir haksizliga ve karisikliga sebeb oldu. Türkiye youtube’daki 5 adet sakincali bulunan video nedeniyle, google’un önemli servislerinde yavaslama ve erisim engellemesine sebeb oldu ve olmaya devam ediyor.

Bilindigi gibi, bir IP numarasi bir apartman ve is merkezi gibi pek çok evi ya da dükkani barindirir. Alan adi bir is merkezindeki tek tek dükkanlara erisime imkan verir. Bir URL ise tek tek dükkanlardaki nesnelere erisimi saglar. 5 video’yu yasaklamak için pek çok alis veris merkezini yasaklamak, pire için yorgan yakman?n çok ötesiden pire için ev yakmaktir.

Yasaklarin bu sekilde uygulamasi, interneti anlamayan bir bakis açisinin, hukukun temel ilkelerini çigneyerek, Türkiyeye zarar vermesiyle sonuçlanacaktir. Bu yasaklar, Türkiye Internetini gelistirmeyecek, Türk is dünyasina ve internet sektörüne zarar verecektir. Bu ifade özgürlügüne, egitim özgürlügüne, is yapma özgürlügüne verilmis bir zarardir. Bu yurttasa güvenmeyen bir bakisin yansimasidir.

Youtube yasasina sebeb olan 10 adet videodur. Bunlarin yarisi kaldirilmis ve geri kalanina ise Türkiye’den bir bilgisayardan erismek mümkün degildir. Youtube yasagi kalkmis olsa bile, mahkemenin yasakladigi videolara erismek mümkün degildir. Ülkemiz, kendi ifade özgürlügü normunu defacto olarak dünyaya kabul ettirmeye çalismaktadir.

Kaldiki, TIB söz konusu videolara URL filtreleme ile erisimi engelleyebilir. Sadece yasaklanmak istenen videolara erisimi engelleyip, yurttaslarin bu yasaklarin varligindan bile haberdar olmayabilir. BTK bunu yapacak teknik, mali ve idari kapasiteye sahiptir. Ama, anlasilmayan bir sekilde, bu konuda çagrilara kulaklari kapatiyor.

Sakincali buldugumuz içerikleri yer yer sivil yapilarla engellemek, ve daha çok yurttasin denetimine birakmak gerekir. Özgürlükçü bir bakis açisiyla, yurttasa güvenen, onunla diyalog içinde bir toplumsal yapi için Internet sonsuz olanaklar sunmaktadir. Ülkemiz ise yasakçi reflekten kendini hiç kurtaramiyor. Internetin sanayi devrimi boyutlarinda köklü bir degisim oldugunu anlayana kadar bu yasakçi uygulamalar maalesef devam edecektir.

Ülkemizin Interneti demokrasimizi gelistirmek, dünya ile bütünlesmek, rekabetçi yapiya ulasmak, kendimizi ifade etmek ve gelistirmek için kullanmaliyiz.