Kategoriler
Kültür Sanat

Hayalet

Bakmayın sorgulayan gözlerle bana, ne olur. Sorgulamayın sevdamı, sormayın.
Yıllardır neyi beklediğimi bildiğiniz halde bana yeni yollar önermeyin.

Siz farkında değilsiniz belki ama unut diye başlayan her cümleniz beni nefessiz bırakıyor.

Gözlerimde ’onun’ gözlerini görmek istemiyorsanız bakmayın gözlerime. Sormayın bana sevdamın gücünü, anlatsam dayanamazsınız. Hangi yangınlardan bedenim kor olarak çıktığımı nerden bileceksiniz siz?
Yüreğime girmeye çalışanlar bendeki ’onu’ görmeye dayanamıyorlar, sorguluyorlar. Sormayın diyorum hepinize, lütfen anlayın.

Hanginiz katlanabilirdi benim yaşadıklarıma, söyleyin?

İçimdeki sevda beni hayalete çevirdi, yaşamla ölüm arasında kalan bir hayalet. Kalbimi bütün sevgilere kapattım yıllardır. Şimdi siz bu hayalete ’yaşa, nefes al’diyorsunuz. Nefessiz kaldım, anlamıyorsunuz. Aşk vaat ediyorsunuz, inanmamı bekliyorsunuz. Ben inancımı bile kaybettim bu yolda, bilmiyorsunuz.

Ben ölümü seçmişken siz yaşamaktan söz ediyorsunuz. Siz ölüm nedir bilmiyorsunuz, aşkı bilmiyorsunuz.

Uçurumdan atladım ben yıllar önce, hâlâ can çekişiyorum; görmüyorsunuz. Sizin bildiğinizi zannettiğiniz şey aşk değil. Siz aşkı; sevmek, kavuşmak, sorun olmadan evlenmek, sadakatin baş rolü oynadığı bir film zannediyorsunuz. Siz en ufak yanlışta aşktan vazgeçenlersiniz, asıl güçsüz olan sizsiniz. İşte haykırıyorum yüzünüze asıl aşkı bilmeyen sizsiniz.

Kaç kere ölümden döndünüz siz, kaç kere ismini unutmaktan korktuğunuz için yıllarca ismini kendinize ezberlettiniz, kaç kere parfümeri dükkanlarında onun kullandığı parfümleri koklayarak ağladınız onca insanın içinde, hanginiz yüzlerce adressiz mektup yazdınız, hanginiz sadakatsizliğe boyun eğdiniz, hanginiz yüreğiniz kanarken onu başka bir hayatın koynuna emanet ettiniz?

Siz sevebilir miydiniz sizden vazgeçen bir sevdayı, siz bekler miydiniz eliniz yüreğinizde gelmeyeceğini bile bile, siz her gece onun elleriymiş gibi ellerinizi koklayarak uyur muydunuz? Siz benim gibi sevebilir miydiniz?

O zaman susun, duymak istemiyorum.

Şimdi susun, sormayın bana. Aşkı bilmeden akıl vermeyin. Gülüyorum halinize hayatı tanımadan bana hayatı öğretmeye çalışıyorsunuz. Sahi kaç kere öldünüz siz?

Evet bir hayaletim ben, uzak durun benden.