Kategoriler
Kültür Sanat

Porto: tarihi yapılarla dolu bir şehir

Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro nehrinin ağzında bulunan tarihi yapılarla dolu bir şehir. 2001 yılında Avrupa kültür başkenti olan Porto, bu ünvanı tarihi yapılarıyla birlikte aslında yaşam kültürü ile de almıştır.

porto

porto

Rio Doura nehrinin kuzey yakasında bulunan şehir merkezi 1996 yılında Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Porto’nun en tanınmış dışsatım malı Port şarabı’dır. Bu özel şarap için yetiştirilen üzüm çeşidi, Rio Doura nehri boyunca yetiştirilen üzüm bağlarını kapsamaktadır. 1756’da çıkarılan bir yasayla Porto şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşidi ve şarabın tarifi korunmaktadır.

Região Demarcada do Douro (DOC) bölgesi üç alt bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Baixo Corgo, Cima Corgo ve Doura Superior’dur. Porto kenti 71’ten 997’ye kadar müslümanlar tarafından kontol edilmekteydi, 1130’da Portekiz’in ilk kralı Afonso I Henriques tarafından haçlı seferleri başlatıldı. Futbol kulüplerinden FC Porto ve Boavista Porto Portekiz’in birinci liginde oynamaktadırlar. Bu iki kulüpten başka SC Salgueiros’da Porto’nun tanınmış kulüplerindendir.

porto

porto

porto

porto

porto

porto

Kısa kronolojik birkaç bilgi:

 • 716 yılında İslamın yayıldığı ulusu belirsiz topluluklar yaşamaya başlamış.
 • 868 Vimara Peres , Astoria kralı tarafından batı iberyayı ele geçirmesi için yollanıyor ve Portekiz ülkesini kuruyor.
 • 1394 İnfante D. Henrique doğar. Avrupa ve Portekiz’in keşiflere başlamasında, sömürgeciliğin yayılmasında, esir ticaretinin doğmasında, Portekiz’in deniz ticaretinde ilk sıralara yerleşmesinde etkili olmuş Porto’nun her yerinde heykeli olan bana göre başarıları kadar köleliği yaymasından ötürü günahları olan bir zat. Afrikadan güney amerikaya uzanan ünlü kaşiflere yön verir.
 • 1415 Porto’yu sel alır. Başa dönüş.
 • 1570 Foz kalesi yapılır. Kaşiflikten, esir tüccarlığından savunmayı düşünmeye geçiş.
 • 1725 İtalyan mimar Nasoni şehre gelir. Günümüz mimari konseptini ona borçlular.
 • 1807 Fransız işgali
 • 1809 İngiliz işgali. Nereden nereye.
 • 1820 İngiliz yönetimine karşı ayaklanma. Mandacılarla iç savaş. 1832 ve 1833 tekrar bağımsızlık denemeleri.
 • 1891 Porto cumhuriyetçileri ihtilal yapar. Bu kez Portekiz ordusu da yanlarında. 1893 te Porto futbol takımı kurulur. Fenerbahçe gibi bağımsızlık isteyenlerin yanında yer alır.
 • 1910 tam bağımsızlık ve Portekiz cumhuriyeti kurulur. Bizden 13 yıl önce.

1996 yılında Unesco’nun kültür mirası şehirleri listesine giren Porto 2001 yılında Avrupa kültür başkenti olmuş. Şarap gibi yıllanarak eskimiş binaları elbette bu ünvanların alınmasında etkilidir. Daha da ilginci ise 2002 yılında ilk kez metro inşaatına başlanmış. Bugün dört ana hattı olan iyi çalışan yeraltına ulaşımına sahipler.


View Larger Map