Kategoriler
Genel

Adobe Flash artık yok

Bir dönem internetin temel taşı olan Adobe Flash, artık yok!

Eskilerde bir dönem internetin temel taşı olan Adobe Flash(Eski adıyla Macromedia Flash ) artık yok. 31 Aralık 2020’den itibaren kullanılamayacak.

Adobe Flash 1997 yılında ortaya çıktı ve 1999 yılından sonra web sitelerinde kullanılmaya başlandı, eskilerde birçok web sitesi Flash ile yapılmış animasyonlarla çalışıyordu, uzantısı da .swf idi.

Benim blogumda da birçok .swf dosyası var ve hiçbirini şu an çalıştıramazsınız çünkü tarayıcıların hepsi flash dosyalarını engellemektedir ve bu güvenlik nedeniyle olduğu için doğrudur.

Goodbye, Adobe Flash Games

Flash ile tarayıcı üzerinden çalışan oyunlarda yapıldı ve örneklerini görmek için https://www.theverge.com/2020/11/19/21578616/internet-archive-preservation-flash-animations-games-adobe adresine bakabilirsiniz.

Ben de üzüldüm ancak HTML ve CSS 3 ile birlikte flash ile yapılabilen oyunlar dahil her şey webde Flash olmadan da yapılabilmekte.

wolkanca.com’da Adobe Flash artık yok veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Adobe Flash artık yok için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.