Kategoriler
Blog

Feedburner servisini kendi alan adınızla verin

Feedburner MyBrandBlogger’ın custom domain olayını bilenler için mantık aynı mantık. Feedburner’ın bu servisinin adı MyBrand. Bu servisi kullanarak örneği kendimden verirsem, feeds.feedburner.com/blogwolkanca olan RSS adresini https://wolkanca.com/blogwolkanca yapabiliyoruz. Bu sayede her iki adreste sizin Feedburner RSS inize gider, ayrıca hesbınızda bulunan tüm RSSler içinde geçerli, mesela feeds.wolkanca.com/lanblog da aynı şekilde olmuş olacak çünkü o da aynı Feedburner hesabında.

feeds.wolkanca.com/blogwolkanca ve feeds.feedburner.com/blogwolkanca adreslerinin ikisi de aynı kapıya çıkar bu konuda okuyucularınızın herhangi bir değişiklik yapmasına gerenk yok. Bu servisi adım adım şöyle etkinleştirebiliriz, ilk olarak Feedburner hesabınıza giriş yapın, yukarıda bulunan My account linkine tıklayın ve açılan ekranda sol tarafta MyBrand linkine tıklayın. Zaten o sayfada İngilizce olarak ne yapılacağı yazılan kısımda 3. numaralı Tell us what domain name(s) to use. Example: feeds.mydomain.com yazan kısma kullanmak istediğiniz alan adını yazın. Saha sonra alttaki butonla servisi aktif edin. Ve şimdi hosting yönetim panelinize gidin Feedburner MyBrand servisine yazdığınız alan adı için bir cname oluşturun değer olarak feeds.feedburner.com verin. Bu kadar. Daha fazla yardım için Google’ın bu konuda hazırladığı yardım sayfasını okuyabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntülerinin de işinizi kolaylaştırmasını umuyorum.
FeedburnerMyBrand Ekran görüntüsü
Feedburner MyBrand Ekran görüntüsü

@erdal

saol arkadaşım bende okuduğun için teşekür ederim.

öncelikle güzel bir açıklama olmuş eline sağlık.
şimdi ekstra bir avantaj sağlıyormu bize eğer aynıysa değiştirmeye gerek var mı bilmiyorum.
çünkü bir yandan sitemin tasarımını yapıp diğer yandan subdomain oluşturayım dedim ayarları yaptım goddady de oluşturdum anlamadıgım bir sebepten iki gün yayın gitti 🙂 aynı sorun galiba erdal'ın başına da gelmişti neyse subdomain oluşturmayı bıraktım yaptığım ayarları eski haline getirdim sorun düzeldi şimdi demek istediğim işte bu eğer ekstra bir avantaj sağlamıyorsa değiştirmek gerekirmi?

@birr.com

bu tabii ki bir çok avantaj sağlıyor. en başta seo, arama motorları feedburner yerine senin domain i ne değer verecek, örneğin blog.wolkanca.com blogunu 500 kişi rss den takip ediyor ve bu kişiler feedburner değil artık wolkanca.com domaini nden feedburner in özellikleri ile takip ediyor yani hem trafiği wolkanca.com alıyor hem de takipçiler wolkanca.com u gördüğü için bu domaine daha çok güvenecekler. ve google örümcekleri de takipçiler gibi artık feedburner değil wolkanca.com u alacaklar cash e bu da daha fazla indexlenen bir blog daha fazla sonuçta çıkan blog demek olacak. aslında konu uzun (: ama ben para alıyorum daha fazlası için.

siz sanırım godady de yenisiniz, bence bir problem olmayacaktır bu servisi kullanmakta.

evet go ddady'de yeniyim dreamhost,mynet,ve enom şirketlerini kullanıyordum.anladım ne demek istediğini neyseki bu sefer değiştirdim oldu.tekrar teşekürler açıklamalar için

wolkanca feedburner kısmını anladım nasıl yapılacağını ama diğer kısmı biraz daha açıklığa kavuştursan. demek istediğim atıyorum feeds.wolkanca.com oluşturuyorsun ya bunu cpanelden subdomain oluşturarak mı yapıyoruz. sonra da bunu http://feeds.feedburner.com/blogwolkanca adresine yönlendiriyoruz öyle mi? yanlış mı anlamışım. bu cname dediğin şey subdomainden farklı birşey mi. teşekkür ederim yazı için.