Kategoriler
SEO

FeedBurner’da yapılacak değişiklikler

Hala benim gibi kullananlar varsa Feedburner’da bazı değişiklikler yapılacağı açıklandı.

FeedBurner blogların yükselme döneminde(2004) hizmet vermeye başlayan ve 2007 yılında Google tarafından satın alınıp bugüne kadar kesintisiz hizmet vermeye devam eden bir RSS Feed yönetimi sistemi.

Öncelikle RSS Feed ile dinamik içerik sağlayan projelerde FeedBurner kullanmamın en büyük amacı elbette SEO, sebebi de gönderilen sayfaların çok daha hızlı taranıp ve detaylı indeksleniyor olması. Diğeri de tamamen ücretsiz olarak her yeni güncellemenin abonelere gönderiliyor olması ki kişisel blogumda bile 150-200 kişi aktif abone ve okuyorlar, ekstra bir şey yapmaya gerek kalmıyor, bloga eklediğim içerikleri otomatik insanlara mail olarak gönderiyor. Ki zaten baktığınızda FeedBurner’ın bu değişiklik haberi bile Google Search Blogunda yayınlanıyor, bu demek oluyor ki evet SEO için FeedBurner etkili.

FeedBurner’ın Google mezarlığına gitmeyecek olduğunu öğrenmek güzel, yeni güncelleme ile değişecek yerler kabaca kontrol paneli demişler, şu ana kadar kullanılabilen hizmetlerde herhangi bir fonksiyon değişikliği olmayacağını da belirtmişler. Yalnız yönetim paneli ile birlikte e-posta abonelikleri konusunu kaptacaklarını ve birkaç da buna bağlı abonelik şeylerinin kullanılmaz olacağını belirtmişler ki bu durumda e-posta abonelikleri için başka bir hizmet kullanmak zorunda kalacağız, örnek Mailchimp.

FeedBurner’da yapılacak değişiklikler
FeedBurner’da yapılacak değişiklikler

Kaynak:

On April 14, 2021, Google announced they would migrate FeedBurner to new infrastructure but remove “non-core” functionality including email subscriptions, browser-friendly viewing, and password-protection

https://developers.google.com/search/blog/2021/04/changes-to-feedburner