Kategoriler
Kodlama

Kodlama öğrenmek için en iyi 12 topluluk

Kodlama öğrenmek veya kendinizi geliştirmek için diğer yazılımcılarla temasa geçmek önemli, bu noktada en iyi toplulukları listeledik.

Online topluluklar: Twitter, Facebook grupları, GitHub, Reddit, Dev.to, Discord, Slack, Hashnode, Medium, bunlar çok değerli siteler. Özellikle freelance serbest çalışan yazılımcılar için vazgeçilmezdir. Ayrıca acemi yazılımcılar ve yeni başlayanlar için şahane eğitim kaynaklarıdır.

Ayrıca hoşunuza gidecek diğer başlıklar:

Devam….

Diğer yazılımcılarla temasa geçmek, kendi becerilerinizi geliştirmenizi ve işlerde yeni ve heyecan verici projeler ve teknolojiler hakkında bilgi edinmenizi çok daha kolay hale getirebilir. İyi ki, acemi programcıların becerilerini geliştirmelerine, benzer düşünen geliştiricilerle tanışmalarına ve diğer deneyimli profesyonellerle verimli bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmaya adanmış oldukça çok harika topluluk var.

İşte yazılımcılar için en iyi topluluklar

Top Coding Subreddits

Reddit, neredeyse her konuda forumun bulunduğu büyük bir topluluktur. Alt dizinler(Subreddits) adı verilen binlerce alt topluluğa sahiptir, bu nedenle niş programlama etkinlikleri hakkında sonsuz konuşmalar yapmak için bir yer bulmak oldukça kolaydır. Site oldukça anonim olsa da, platformun kullanıcılar için kullanıcı dostu posta ve sohbet işlevleri aracılığıyla ağ oluşturma kolayca yapılabilir. Programlama için bazı popüler Reddit toplulukları şunlar:

HackerNews

Bir sosyal haber sitesi gibi tasarlanan bu platform, özellikle bilgisayar bilimine odaklanır ve topluluk, ünlü ön sayfasına yalnızca yüksek kaliteli içerik göndererek harika bir iş çıkarır. HackerNews ile, teknik içeriğe bağlantılar gönderebilir ve çalışmalarınızı geniş bir izleyici kitlesine gösterebilirsiniz. Ve sadece kodlamaya terk edilmiyor – donanım, markalaşma ve hatta fizik hakkında tartışmalar için bir sıcak nokta. Ancak içerik ne kadar teknik olursa, genel olarak o kadar iyi görünüyor.

Lobste.rs

Lobste.rs, bilgi işlem odaklı tartışma ve bağlantı birleştirme etrafında merkezlenmiş bir topluluktur. Bu platform birkaç yıldır piyasada ve yerleşik ve deneyimli programcılar arasında oldukça popüler. Gönderimleri filtrelemeye yardımcı olmak için bir etiketleme sistemi kullanır ve sivil anlaşmazlıkları daha keyifli ve yararlı hale getiren bir “flag explanations” özelliğine sahiptir.

Dev.to

Dev.to, sorun giderme ve tavsiyeye odaklanan iyi bir yazılım geliştiricileri topluluğudur. Bir projeyle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa veya biraz işbirliğine ihtiyacınız varsa, Dev.to olmak için iyi bir yer. Süper deneyimli bir geliştirici olmasanız veya öğrenmeye yeni başladıysanız bile, kod hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika bir kaynaktır.

Twitter

Bu sosyal medya devini listemizde görmek biraz sürpriz olabilir. Ancak Twitter, yalnızca diğer programcılarla iletişim kurmak için değil, aynı zamanda sektörün nabzını tutmak için de harika bir yer olabilir. Twitter basittir; diğer platformlarda içerik paylaşmak, takipçilerinizle paylaşmak için kısa haberler hazırlamak, geliştirme topluluğundaki önemli figürleri takip etmek ve nişinizdeki diğer geliştiricilerle iletişim kurmak veya ağ oluşturmak için kullanabilirsiniz. Twitter listeleri ayrıca en sevdiğiniz geliştiricilerin içeriklerini seçmenin yeni ve harika bir yoludur. Kontrol edebileceğiniz bir Gophers listesi mevcut.

Discord

Discord, geliştiricilerin gerçek zamanlı olarak sohbet edebileceği birçok farklı sunucuya sahiptir. Qvault için kendi Discord sunucusu var, bu yüzden ona girmekten çekinmeyin.

Slack

Slack, ününden dolayı çok fazla açıklamaya ihtiyaç duymaz ve kilit noktalar Discord’a benzer. Ana farklar, Slack’in kalıcı mesaj geçmişi gibi bazı önemli özelliklerin kilidini açmak için ücretli bir plan gerektirmesidir. Pek çok iyi sunucu var, ancak Go dilindeyseniz favorilerimden biri Gophers sunucusudur.

GitHub

Github, kullanıcılar arasındaki iletişimin o kadar basit olmadığı benzersiz bir topluluktur. Aksine, bu platformun odak noktası, geliştiricilerin kodlarını açık kaynaklı bir ortamda paylaşmalarına izin vermektir . Ağ oluşturma için harika bir topluluk olmasa da, kodun kendisi üzerinde işbirliği yapacak projeler ve insanlar bulmak için mükemmel bir topluluktur. İnsanlarla tanışmak istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

  • Önem verdiğiniz bir projede yeni konularla ilgili konuşmalara katılın
  • Çekme isteklerini açın ve mevcut projelere katkıda bulunun
  • Kendi projenizi başlatın ve ağınızı yardım etmeye davet edin

Hashnode

Bu çevrimiçi topluluk, geliştiricilerin bilgilerini paylaşmalarına ve bireysel kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olmaya adanmıştır. Küresel bir platform olan Hashnode, tartışma tabanlıdır, yani kullanıcılar ağ oluşturmak için açık bir şekilde iletişim kurabilir, hikayeler yazabilir, anonim sorular sorabilir, anketler başlatabilir vb. Bunu geliştiriciler için bir sosyal medya platformu olarak düşünün.

Medium

Reddit gibi, Medium da akla gelebilecek hemen hemen her konuya değinen büyük bir blog platformudur, koda özgü değildir. Platformdaki programlama topluluğu oldukça küçük olsa da bu, arkadaş edinmek veya ağ oluşturmak amacıyla programcılarla bağlantı kurmayı gerçekten kolaylaştırabilir. Programlama içeriğini yazmak ve okumak için mükemmel bir yer olabilir.

Facebook Grupları

Facebook grupları, programlamada isteyebileceğiniz herhangi bir nişi bulmak ve bulmak kolaydır. Bölgenizdeki diğer geliştiricilerle bağlantı kurabilmek için coğrafi olarak yerel gruplar bulmak istiyorsanız bu özellikle yararlı olabilir. Katıldığınız gruba bağlı olarak Facebook gruplarıyla hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz – eleştiri için kod gönderin, programlama içeriğini keşfedin, ağ, tavsiye isteyin, endüstri hakkında rant ve övgü vb. Facebook’ta ayrıca tasarlanmış bir program olan Geliştirici Çevreleri vardır. geliştiricilerin yerel meslektaşlarıyla bağlantı kurmasına ve içerik paylaşmasına yardımcı olmak için.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa beni Twitter’da @wolkanca’dan takip edin. Daha fazla kodlama makalesi için bültene abone olun.