Kategoriler
Internet

Dünya'nın en pahalı internetini kullandığını biliyor muydun?

tt.jpgOECD denilen bir teşkilatın yaptığı derin araştırmalara göre; Dünya üzerinde genişbant internet hizmeti veren ülkeler arasında en ucuz bağlantıyı Japonya, en pahalı bağlantıyı ise Türkiye kullanıyor. Yani bizim güzel, zeki ve bilinçli ülkemiz…

Japonya’da 100 Mbit bağlantı aylık 22 dolar iken, bizim ülkemizde bu fiyata ancak 1 Mbit (yani 100 katı daha düşük) bağlantı kullanılabiliyor. Hem de aylık 4 gb kota sınırı ile… Türkiye'de 100 Mbit bağlantı ise muhtemelen “bin ytl’ler” ile ölçülebilir.

Üye ülkelerin internet kullanıcılarının yüzde 60'ının genişbant hizmetinden faydalandığı belirtilen OECD'nin Aralık 2006 verilerine göre hazırlanan ve 30 ülkenin bulunduğu raporunda, fiber optik şebeke ağına geçen ülkelerde daha düşük fiyata en yüksek hızda hizmet alınabildiğine dikkat çekildi.

Japonya'da kullanıcıların 100Mbps (1 mbps: saniyede 10 milyon bit) hızıyla bağlandıkları ve bunun OECD ortalamasının 10 katından fazla olduğu kaydedilen raporda, saniyede megabit ücreti bakımından 0,22 dolarla en düşük fiyatın Japonya'da, en pahalısının da 81,13 dolarla Türkiye'de bulunduğu belirtildi. OECD raporunda, ABD'de saniyede megabit açısından en ucuz genişbant bağlantısının 3,18 dolar, İngiltere'de 3,62 dolar olduğu belirtilerek, Japonya'daki fiber optik ağ sayesinde kullanıcıların veri indirebildikleri hızda veri de iletebiliyorlar. Telefon hattı üzerinde genişbant bağlantısı olan ADSL ve çoğu kablo hizmetinde bu olanak bulunmuyor.

Raporda, 100 kişiye düşen genişbant internet ADSL abonesi sayısının 3,8 olduğu Türkiye'de 2 milyon 773 bin 685 abone bulunuyor ve Türkiye, 100 kişiye 2,7 genişbant abonesinin bulunduğu Meksika'nın önünde ve 29. sırada bulunuyor.

OECD raporunun başında, 100 kişiye 19,6 ADSL abonesi, 9,4 fiber optik ağ abonesi ve 2,4 diğer bağlantı abonesinin bulunduğu Danimarka geliyor.

İsveç, Güney Kore ve Finlandiya'nın 100Mbps internet bağlantısı sundukları ve Japonya gibi fiber optik altyapıya geçtikleri belirtilen rapora göre aylık en ucuz internet bağlantılarının bulunduğu ülkeler şunlar:

-İsveç 10,79$
-Danimarka 11,11$
-İsviçre 12,53$
-ABD 15,93$
-Fransa 16,36$
-Hollanda 16,85$
-Yeni Zelanda 16,86$
-İtalya 17,63$
-İrlanda 18,18$
-Finlandiya 19,49$

Kaynak: AA / NTVMSNBC

Eski wolkanca.com’da Dünya'nın en pahalı internetini kullandığını biliyor muydun? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Dünya'nın en pahalı internetini kullandığını biliyor muydun? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

evt bende biliorum maselef inşallah bir gün akılları başlarına gelir hiç sanmıyorum ama nse 😥

evet biliyordum allahtan evlenince kurtulcam 1 kişi 1 kişidir. o değilde cem yılmazı kullanıp ev telefonları ucuzlayacak diyor konuşmadan 15 ytl alıyor ben de inadına arayıp 25 ödüyorum herhalde cem yılmazın reklam parasını bizden alıyor adiler…

internet dünyada ne zaman kullanılmaya başlandı? türkiye'ye ne zaman geldi bunlarıda göz önünde bulunduralım. kim bilir ne zaman gerçekleşir bu hayallerimiz…

malesef öyle ben buna benzer bir yazıyı daha önce de okumuştum …
lanet olsun ya neden böyle ki !!!!

neyse yapacak bir şey yok inş. bu hükümet kitapları yaptığı gibi interneti de bedava yapar olmasa da dünya ile aynı seviyeye gelelim yeter …

hayallerimiz gerçelleşsin internet beleş olsun amin amin amin bide virüs kapınca çökmeyen bir bilgisayar yapsınlar 😆

aynı fiyata 100 katı hızlı ve sınırsız internet olsa türkiye de
heralde şaşkınlıktan uzun bir süre klavyeye elimi bile süremem 😯
bi de söylemeden geçemeyeceğim telokoma tam manasıyla rakip birileri çıksa olay çözülecek ama diğer firmalarda telekoma göre fiyatlarını belirliyorlar 👿
satan memnun alan mahkum

100mbit internetim olsa bilgisayar başından kalkarak geçirmiş olduğum süre çok daha azalırdı muhtemelen. 3-5 tane harddisk alırdım en genişinden download için..

bikere komiklik en başından başlıyo, saçmalığa bak 4 gb sınırlı internet, yaw tamam hızına tüküreyim hızını idare ediyoruz da 4 gb internetmi olur ya, hiç utanmıyolarda ha neymiş efendim 4 gb kullanabilirsin. ama sabrediyoz bugünlerde geçecek.