Kategoriler
Genel

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri 2023

The Economist Intelligence Unit (EIU) 2023 Küresel Yaşam Tarzı Endeksi, dünyanın en yaşanabilir şehirleri sıraladı.

The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından yayınlanan 2023 yılı Dünya Yaşam Kalitesi Endeksi(The Global Liveability Index), Viyana’nın dördüncü kez üst üste en yaşanabilir şehir olduğunu gösterdi. Kopenhag ikinci, Melbourne üçüncü sırada yer aldı. Endeks, güvenlik, sağlık ve eğitim, altyapı, kültür ve çevre olmak üzere beş faktöre göre hesaplanıyor.

The Global Liveability Index 2023: optimism amid instability – Küresel Yaşanabilirlik Endeksi 2023: istikrarsızlığın ortasında iyimserlik

EIU’nun endeksi dünya çapında 173 şehirde bireyin yaşam tarzına yönelik zorlukları ölçmektedir. Bu yılın ortalama puanı, covid-19 pandemisinin ardından düzenin yeniden sağlanması ve gelişmekte olan ülkelerde sağlık ve eğitim hizmetlerinin daha iyi hale gelmesiyle birlikte son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ücretsiz özet raporu buradan indirebilirsiniz: https://bit.ly/3XqVtsL

2023’te dünyanın en yaşanabilir şehri Viyana, Avusturya.

The Economist Intelligence Unit’ın (EIU) 2023 Küresel Yaşam Kalitesi Endeksi, Viyana’nın dünyanın en yaşanabilir şehri olduğunu gösterdi. Viyana, istikrar, kültür ve eğlence ile sağlam altyapısı ile mükemmel bir karışımıyla dördüncü kez beş yıldan beri ilk sırada yer aldı.

Viyana, bu faktörlerin tümü açısından yüksek puanlar alarak birinciliği elde etti. Kopenhag ve Melbourne de benzer şekilde yüksek puanlar aldı. Londra ve New York gibi büyük şehirler, yüksek suç oranı, trafik sıkışıklığı ve nüfus yoğunluğu gibi faktörler nedeniyle sıralamada alt sıralarda yer aldı. Londra, geçen yıla göre 12 sıra düşerek 46. sırada yer aldı. New York ise 10 sıra düşerek 69. sırada yer aldı. Wellington ve Auckland, güvenlik ve altyapı gibi faktörlerde önemli iyileştirmeler yaparak sıralamalarda büyük ilerleme kaydetti. Wellington 35 sıra yükselerek 14. sırada yer aldı. Auckland ise 25 sıra yükselerek 33. sırada yer aldı. Hanoi ve Kuala Lumpur da sıralamalarda önemli ilerleme kaydetti. Hanoi 20 sıra yükselerek 70. sırada yer aldı. Kuala Lumpur ise 19 sıra yükselerek 77. sırada yer aldı.

EIU, 2023 yılında yaşam kalitesinin genel olarak iyileştiğini belirtti. Ancak, Ukrayna’daki savaş ve artan enflasyon gibi faktörlerin gelecekte yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini de vurguladı.

Kopenhag, benzer büyüklükte bir şehir ve birçok ortak özelliğe sahip olan ikinci sırada yer aldı. Melbourne, geçmişte sıralamanın üst sıralarında yer alan üçüncü sırada yer alıyor.

EIU’nin anketinin kapsadığı beş kategoriden yalnızca istikrar puanı 2023’te ortalama olarak düştü. Birçok Doğu Avrupa’daki istikrar puanları 2022’de Ukrayna’ya yakın olması nedeniyle düşen şehirler bu yıl yükseldi. Ancak başka yerlerde istikrar bozuldu. Yunanistan’da grev yapan işçiler, Fransa’da emeklilik protestoları ve İsrail’de ölümcül çatışmalar ve Peru bu ülkelerde puanları düşürdü. Enflasyon, önümüzdeki yıl dünyanın birçok yerinde istikrar puanlarında daha fazla düşüşe yol açarak genel yaşanabilirlik puanlarına zarar verebilir.

Yüksek suç, trafik sıkışıklığı ve yoğunluk seviyelerine sahip büyük şehirler daha az iyi performans gösteriyor. EIU, küresel yaşam kalitesinin 2022’den 2023’e kadar genel olarak iyileştiğini kaydetti. Bu, Kovid-19 pandemisinin azalmasına ve küresel ekonominin toparlanmasına bağlanıyor. Ancak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen belirsizlik ve enflasyona yol açtı.

EIU, gelecekte yaşam kalitesinin, iklim değişikliği, siyasi istikrarsızlık ve teknolojik gelişmeler gibi faktörlerden etkilenmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Viyana, Avusturya, dördüncü kez üst üste en yaşanabilir şehir seçildi. Şehir, istikrarı, kültür ve eğlencesi ve güvenilir altyapısı ile övüldü.

Küresel Yaşam Tarzı Endeksi, 50 şehirdeki yaşam kalitesini ölçer. Endeksin beş ana faktörü vardır:

  • Stabilite: Siyasal istikrar, suç oranı ve güvenlik gibi faktörleri içerir.
  • Altyapı: Ulaşım, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi faktörleri içerir.
  • Eğitim: Eğitim kalitesi ve erişilebilirliğini içerir.
  • Sağlık: Sağlık hizmetleri kalitesi ve erişilebilirliğini içerir.
  • Kültür ve eğlence: Kültürel fırsatlar ve boş zaman aktiviteleri gibi faktörleri içerir.

Kaynaklar

İlgili makaleler:

Dünyanın en zengin 25 ülkesi – Kişi başına düşen GSYİH’ye göre dünyanın en zengin 25 ülkesi.
Dünyanın en varlıklı şehirleri – Dünyanın en çok milyonerinin yaşadığı ve en çok paranın bulunduğu şehirler listesi.
Dünya mutluluk haritası 2023 – Türkiye 2019 yılı Dünya mutluluk raporunda 79. sırada idi. 2019’den beri her yıl 13 sıra düşmüşüz.
Daha uzun uyumak ister misin? Arnavutluk’a taşın – Daha fazla uyumak istiyorsanız, daha az çalışmayı, daha iyi yemeyi ve daha fazla egzersiz yapmayı deneyin. Alternatif olarak, Arnavutluk’a göç edebilirsiniz.
Dünyanın en çok taşınmak istenilen 10 ülkesi – Yurt dışına taşınmak için en popüler ülkeler hangileri sorusuna cevap olabilecek bir istatistik. Bu listeye Dünyanın en çok yaşanmak istenilen 10 ülkesi de denebilir.