Kategoriler
Teknoloji

Dünya Kupası’nın arkasındaki teknoloji

World Cup Highlights: Germany - Italy, Germany 2006

Bir ay boyunca yüz milyonlarca futbolsever birbirinden iddialı karşılaşmalar için ekran başına kilitlenirken, Dünya Kupası’nın gerçekleştirildiği 12 stadyuma ise yaklaşık 3.2 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 2006 Almanya Dünya Kupası, sadece futbola değil yüksek teknolojiye de ev sahipliği yapıyor.

Heyecanla beklenen 2006 Dünya Kupası’nın başlamasıyla birlikte, Almanya’daki 12 stadyum, dünyanın en modern stadyumları arasında yerini aldı. Alman Futbol Federasyonu’nun teknoloji ortağı olan Siemens, stadyumların altyapısını kurmak üzere, bilgi teknolojileri ve iletişim, enerji, bina güvenliği, yangın ve güvenlik sistemleri ile sağlık alanlarındaki çözümlerini hayata geçirdi.

Flickr Search

Siemens bu projede Alman Futbol Federasyonu (DFB), stadyum işletmecileri, belediye görevlileri ve tedarikçilerle çalışarak Uluslararası Futbol Federasyonu’nun (FIFA) yüksek standartlarının karşılanmasını sağladı. Her bir stadyum için özel çözümler geliştirildi. Bina ve güvenlik teknolojileri, yangın tespit sistemleri, video izleme, ışıklandırma ve erişim kontrol sistemleri kuruldu. Bunların yanında stadyumların etrafında trafik yönetim sistemleri, park yönetimi, IT ve iletişim teknolojileri de mevcut tutuldu.

Erişim kontrol noktaları için Siemens, Avusturyalı şirket Skidata ile çalışarak entegre Radyo Frekans Tanıma (RFID) yongalarını içeren yeni Dünya Kupası biletlerini de tanıyan turnikeler kurdu. Burada direkt temasa gerek olmaksızın biletler on santim bir uzaklıktan okunabiliyor. Birkaç saniye içinde bilet sahibinin bilgisi bilet pazarlayıcısının veritabanıyla karşılaştırılıyor. Diğer kontrol noktalarında ise, belirli bilet sahiplerinin stadyumun özel yüksek-güvenlikli ve VIP bölgelerine giriş yapmaları sağlanıyor.

Altyapı çalışmaları gazetecilerin de hayatını kolaylaştırıyor. Siemens tarafından geliştirilen özel multimedya sistemi sayesinde maç sırasında gazeteciler, mobil cihazlarıyla stadyumdan direkt olarak görüntü ve ses iletebiliyor. Bu teknoloji ile, gazetecileri yayın kuruluşlarına bağlamak için gerekli olan yayın karavanlarına da artık ihtiyaç duyulmuyor.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Dünya Kupası’nın arkasındaki teknoloji başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.