Kategoriler
Gündem

Asgari ücret beslenmeye yetiyormu?

YAŞIYORUZ BE ARKADAŞIM BİRAZ SU”H20″ BİRAZ OKSİJEN”O2″
Asgari ücret beslenmeye yetiyor mu??

Türk-İş'e göre, asgari ücret 4 kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesine ancak 20 gün yetiyor. Asgari ücret, aynı ailenin gıda ile birlikte
kira, ulaşım, yakacak, elektrik,su, haberleşme, giyim, eğitim, sağlık, iletişim, kültür gibi temel ihtiyaçlarını ise yalnızca 6 gün karşılıyor.

Türk-İş, asgari ücret ve en düşük emekli aylıklarının ”açlık” ve ”yoksulluk” sınırını hangi oranda karşıladığını araştırdı. Türk-İş, 4 kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken asgari gıda harcamasını ifade eden ve ”açlık sınırı” olarak da adlandırılan tutarı, geçen ay itibarıyla 558 YTL 33 YKr olarak hesapladı.
Türk-İş'e göre, 380 YTL 46 YKr net asgari ücret, ”açlık sınırının” yüzde 68.14’üne karşılık gelirken, 4 kişilik bir aile, asgari ücretle dengeli ve sağlıklı yalnızca 20 gün beslenebiliyor.
Türk-İş, 4 kişilik ailenin gıda ile birlikte kira, ulaşım, yakacak, elektrik, su, haberleşme, giyim, eğitim, sağlık, iletişim, kültür gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için yapılması gereken ve ”yoksulluk sınırı” olarak da nitelenen tutarı ise yine geçen ay itibarıyla bin 818 YTL 66 YKr olarak hesapladı.
Araştırmaya göre asgari ücret, ”yoksulluk sınırının” yüzde 20.92’sini karşılıyor ve ”yoksulluk sınırının” öngördüğü harcamalara yalnızca 6 gün yetiyor.
BU VATAN BİZİM
BU İNSANLAR BİZİM

Eski wolkanca.com’da Asgari ücret beslenmeye yetiyormu? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Asgari ücret beslenmeye yetiyormu? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

yetmez tabi yaw yani bulduğumuzu bunamak gibi bişi olmasın ama zaten 4 kişilik bir çekirdek aile nin masrafı 700 ytl nerden yeter..
http://kubocuk.spaces.msn.com/

sitemi ziyaret ediğ mesaj bırakırsanız çok memnun olurum

herseye her gun zam geliyo mesela ben yali seylerden nefret ederim brokolin aliyorum ama giderek da palilasiyor. peki ya o insanlari paralari ne yok onlari ne yapsinlar acmi kalsinlar bunada bir cuzum bulunmak kerekiyor. 😉

günümüzde en düşük ev kirasinin 400 ytl olduğu bir ülkede ne mümkün asgari ücretle geçinmek heleki 2 çocuktan fazlası varken biz memur maaşıyla ayın sonunu zor getiriyoruz allah yardim etsin hepimize milletvekilleri kendileri için tüm imkanlari zorlarken birazda onlara oy veren halkida düşünseler oylarin hakkini verirler azda olsa artik bazi şeyler değişmeli ülkemizde çünkü biz bunlari hak etmiyoruz …

halkolarakvede oyveren olarak beklentilerimizi suyadüşürdülerbunlarda eskilergibiçıktı.eğer onlargibideğilizdiyosanız,bari2009için verilecek asgari ücreti geçinilecekbir seviyeye ulaştırııııııııııııııın. yeter artık…mecliste uyumayabenzemez,birazdabizi görün.

brüt ve net asgari ücret tutarlarına ait en güncel bilgilere ve ayrıntılara asgari ücret.net sitesinden ulaşabilirsiniz.