Kategoriler
Gündem

Asgari ücret beslenmeye yetiyor mu?

YAŞIYORUZ BE ARKADAŞIM BİRAZ SU”H20″ BİRAZ OKSİJEN”O2″
Asgari ücret beslenmeye yetiyor mu??

Türk-İş’e göre, asgari ücret 4 kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesine ancak 20 gün yetiyor. Asgari ücret, aynı ailenin gıda ile birlikte
kira, ulaşım, yakacak, elektrik,su, haberleşme, giyim, eğitim, sağlık, iletişim, kültür gibi temel ihtiyaçlarını ise yalnızca 6 gün karşılıyor.

Türk-İş, asgari ücret ve en düşük emekli aylıklarının “açlık” ve “yoksulluk” sınırını hangi oranda karşıladığını araştırdı. Türk-İş, 4 kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken asgari gıda harcamasını ifade eden ve “açlık sınırı” olarak da adlandırılan tutarı, geçen ay itibarıyla 558 YTL 33 YKr olarak hesapladı.
Türk-İş’e göre, 380 YTL 46 YKr net asgari ücret, “açlık sınırının” yüzde 68.14’üne karşılık gelirken, 4 kişilik bir aile, asgari ücretle dengeli ve sağlıklı yalnızca 20 gün beslenebiliyor.
Türk-İş, 4 kişilik ailenin gıda ile birlikte kira, ulaşım, yakacak, elektrik, su, haberleşme, giyim, eğitim, sağlık, iletişim, kültür gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için yapılması gereken ve “yoksulluk sınırı” olarak da nitelenen tutarı ise yine geçen ay itibarıyla bin 818 YTL 66 YKr olarak hesapladı.
Araştırmaya göre asgari ücret, “yoksulluk sınırının” yüzde 20.92’sini karşılıyor ve “yoksulluk sınırının” öngördüğü harcamalara yalnızca 6 gün yetiyor.
BU VATAN BİZİM
BU İNSANLAR BİZİM