Kategoriler
Eğlence

Yayında olan en iyi Türk filmleri

Dünya çapında ses getiren Türk film yönetmenlerinin şu anda yayında olan en iyi filmleri.

Türk eğlence sektörü yükselişte. Prestijli, ödüllü filmler ve Netflix gibi büyük markalarla yapılan yayın anlaşmaları arasında, uluslararası medyada Türk isimlerini görmek giderek daha yaygın hâle gelmektedir.

İşte Türkiye’nin dünya çapında ses getiren dizileri, filmleri ve Türk yönetmenlerden sadece birkaçı!

  • Atiye (2019)
  • Kış Uykusu (2014)
  • Paramparça (2017)
  • Fatma (2021)
  • Kız Kardeşler (2019)
  • Aşk Taktikleri (2022)
  • Ahlat Ağacı (2018)

Atiye (2019)

Fantastik, Gizem

The Gift
The Gift

Başrol Oyuncuları:Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya

Fantastik, Türk sineması ve televizyonuyla ilişkilendirdiğiniz ilk tür olmayabilir ama Atiye’nin kalbidir. Bir sanatçı, hayatı boyunca gizemli bir sembolün resmini çizmiştir… ve sonra bunun bir Anadolu arkeoloji kazısında da bulunduğunu fark eder. Netflix’te bulunan birkaç Türk dizisinden biri olan Atiye, Nuran Evren Sit isimli kadın yönetmen ve senaristten çıkmasıyla da dikkat çekiyor.

Atiye Netflix’te yayında


Kış Uykusu (2014)

Drama

Winter Sleep
Winter Sleep

Başrol Oyuncuları: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ

Kış Uykusu tüm zamanların en başarılı Türk filmlerinden biridir. Altın Palmiye kazanan film, genç karısı ve kısa süre önce boşanmış kız kardeşiyle yaşayan hâli vakti yerinde bir adamın hikâyesi aracılığıyla sınıf mücadelesini ve ekonomik eşitsizliği araştırıyor. Çağdaş Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’dan gelmektedir. Uzunluğuyla da tanınır: Üç saatten uzun sürer ve genellikle bir Türk destanı olarak anılır.

Kış Uykusu Kanopy’de yayında


Paramparça (2017)

Müstehcen, Aksiyon, Gerilim, Gizem, Suç

In the Fade
In the Fade

Başrol Oyuncuları: Diane Kruger, Denis Moschitto, Johannes Krisch, Numan Acar, Samia Muriel

Almanya doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın, işlerinde her zaman sınırlamaları ve sınırları aştı ve bu hiçbir yerde Paramparça kadar belirgin değil. Ana karakter, Neo-Nazilerin saldırısında öldürülen Türk-Kürt bir aileden Alman bir kadın. Uğradığı adalet eksikliğinden tiksinerek, meseleyi kendi eline alır. Film, “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Altın Küre kazandı.

Paramparça şimdi Hulu, Fubo, Vudu, Tubi, Plex’te yayında


Fatma (2021)

Aksiyon

Fatma
Fatma

Başrol Oyuncuları: Burcu Biricik, Gökçe Eyuboğlu, Deniz Şen Hamzaoğlu, Melis Sezen

Yeni gelen Özgür Önurme, Netflix tarafından, cinayete meyilli sade, alelade bir temizlikçi kadın hakkında orijinal bir dizi olan Fatma’yı yazması ve yönetmesi için seçildi. Bunu sebepsiz yere yapmıyor ve onu suç dünyasına öfkeli ve maksatlı bir şekilde indirmeye iten de bu sebep. Aynı zamanda izleyicileri tahmin etmeye iten de budur!

Fatma Netflix’te yayında


Kız Kardeşler (2019)

Dram, Aile

A Tale of Three Sisters
A Tale of Three Sisters

Başrol Oyuncuları: Ece Yüksel, Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir

Kız Kardeşler’in Hikayesi, ünlü Türk yönetmen Emin Alper’in az bilinen filmlerinden biridir. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, üç kız kardeşin yolculuğunu konu alıyor. Hepsi fakir bir köyden geliyor; hepsi zengin ailelere hizmetçi olarak satılıyor, hepsi sonunda köye ve birbirlerine geri dönüyorlar. Bu, hayat sizi nereye götürürse götürsün ailenin bitmeyen sevgisi hakkında bir film.

Kız Kardeşler Google Play, YouTube’da


Aşk Taktikleri (2022)

PG-13, Romantik, Komedi

Love Tactics
Love Tactics

Başrol Oyuncuları: Demet Özdemir, Şükrü Özyıldız

Emre Kabakuşak’ın hafif bir dokunuşla yönettiği Aşk Taktikleri, randevu gecelerine çok yakışacak bir romantik komedidir. Birbirlerinin ne yaptığı hakkında hiçbir fikirleri olmadan romantik fetih için birbirini hedef alan iki kişi hakkında. Her birinin, birinin kendilerine aşık olmasını istemek için kendi nedenleri var ancak gerçek aşkın ufukta olduğundan haberleri yoktur!

Aşk Taktikleri Netflix’te yayında


Ahlat Ağacı (2018)

Aile, Dram

The Wild Pear Tree
The Wild Pear Tree

Başrol Oyuncuları: Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar

Nuri Bilge Ceylan’dan yine üç saatlik bir destan olan Ahlat Ağacı, üniversiteden mezun olduktan sonra yoksul köyüne dönen bir genci konu alıyor. Hayatıyla ilgili büyük bir şey yapma hayalleri vardır, ancak babasının artan borçlarını öğrendikten sonra köklerinden gerçekten kurtulup kurtulamayacağını anlaması gerekir.

Ahlat Ağacı Kanopy’de yayında

İyi seyirler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Yayında olan en iyi Türk filmleri başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.