Kategoriler
Gündem

Dijital darbe mi olacak?

Türkiyede internet bir tehditmidir? Bu konuyu tartışıyoruz burada, burada burada ve burada.

Konukları İTÜ Bilişim Enstitüsü Bilgi Teknolojileri Programı Anabilim Dalı Başkanı ve Koordinatörü Prof. Dr. Eşref Adalı, Hukukçu, internet ve Hukuk Platformu Kurucusu Avukat Fikret İlkiz, Türkiye Bilişim Derneği Başkanı, Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turhan Menteş, USAK (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu) Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mehmet Özcan, Radikal Gazetesi Teknoloji Editörü ve Radikal İnternet Sitesi Yöneticisi Serdar Kuzuloğlu ve Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Ergur olan Ntv’de yayınlanan Can Dündarın sunduğu Neden isimli programda tartışma; insanlığın kaderini değiştirdiği söylenen internet kurtarıcımız mı, katilimiz mi? İnternet, bilgiyi demokratikleştiren gelmiş geçmiş en büyük icat mı, yoksa yanlış ellerde büyük bir tehdide dönüşen tehlikeli bir silah mı? idi. Programın tam metnini buradan okuyabilirsiniz.

internet cennet değil, internet cehennem değil internet hayatın bir yansıması. Bir başka mecra. Dolayısıyla o mecrayı suçlamamak lazım, orası nötr bir mecra. Nasıl kullanırsanız öyle sonuç verilen bir medya ortamı. O yüzden konuklarımızın bir kısmı bir düzenleme gerektiğini kabul ediyor, orada bir ortak fikre ulaşıldı ama bunun reaksiyonel olmaması ve en önemlisi temel hak ve özgürlüklere zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekiyor. İnternetle yaşamayı böylece öğrenmek zorundayız.

Ülkemizde yöneticilerimiz ve bazı önemli koltukların sahipleri şu yasakçı zihiyetinden bir türlü kurtulamadı. Ne güzel valla sıkışınca, işin içinden çıkamayınca hoppala hemen kısa yolu var yasakla abicim ooohh ne alaa memleket. Böyle yasaklama zihniyeti ile devam edersek ülke olarak aha buraya yazıyorum NAH alırlar Tayiip bizi AB’ye! Ben zaten alsalarda gitmiyorum. Ama Siz, partiniz ve hükümetiniz AB-AB diye can atıyor ya hah işte onu diyorum NAH alırlar sizi bu şekilde AB’ye.
Bu yasaklama şeysine bir arkadaşım şöle örnekler getirmiş eğer okurlarsa Başbakanımız ve saz arkadaşları şu aşağıdaki yasakları da getirebilirler;

  • # Elektrik yasaklansın bilmem kaç kişi çarpılıyor her sene
  • # TV yasaklansın, şiddet içeren programlar var çocuklar delirir
  • # Sadece MEB kitapları kalsın diğerleri toplatılsın çocukların aklı karışıyor
  • # Satır satmak yasaklansın kasaplar ruhsatla alsın, adam doğruyorlar onla
  • # Kömür satışları yasaklansın, korbonmonoksitten onlarca insan zehirleniyor
  • # Sigara ve alkol direkt yasaklanmalı

İnterneti nasıl kullanmaları gerektiğini çocuklara okullarda öğretmeliyiz. İnternete yasak getiren bir ülkede yaşamak çok acı verici olur gerçektende. Denetim evet zaten var ama engelleyerek yasaklayarak olmamalı. Ayrıca bana göre internetten daha çok şu an televizyonlarımız ondan daha vahim ve içler acısı durumda, örneğin şiddet içeren onlarca dizi ve filmler bir o kadar saçmalık dolu TV programları. [via]