Kategoriler
Hayattan

Devlete yeni gelir kapısi: Katkı payı

Sivas’ın şu soğuk kış günlerinde gribe yakalanmamak elde değil. Ne demişler ilkbahar yaz sonbahar Sivas diye.

sivas

Önceki yazımda da belirttiğim gibi Sivas merkezde ikamet ediyorum. Neyse domuz gribi falan derken sonunda ben de A tipi gribe yakalandım üç hafta kadar önce. Serum takviyesi iğne ilaç derken atlattık. Şimdi yine grip oldum bağışıklık kazandığımı düşünerek fazla önemsemedim. Bir sağlık ocağına uğrayıp bir soğuk algınlığı ilacı yazdırdım. Ardından ilaçlarımı alma düşüncesi ile en yakın eczanenin yolunu tuttum.

Arkadaş eczaneye 3 liralık ilaç almaya gittim devlete 32 lira katkı payı borcumun olduğunu öğrendim. Mecbur ödemek zorunda kaldım. Kimileri sağlık reformu türküleri söylese de hiç bir halt yaptıkları yok. Şu yüzyılda hâlâ sağlık hizmeti alabilmek için devlete para ödüyorsam(vergiler dahil değildir) reformdan bahsedemeyiz.

Bakınız değerli dostlarım; dünya üzerinde en iyi sağlık hizmeti veren halkını zora sokmayan tek ülke Küba’dır. Sosyalist bir ülke, adamlar ülke insanlarını düşünüyor. Bizde ise daha fazla nasıl soyarım hesapları yapılıyor.

Her şey ucuz feryatları ile ortalığı inletenlere sesleniyorum. Sizin ucuzluk dediğiniz şey çiftçinin mahsulünü ucuza satın almaktır.

Esen kalın.