Kategoriler
Genel

Khan Academy

Eğitime yapılmış en büyük yatırım ve dünyanın en iyi eğitim sitesi.

Bugün blog arşivime harika bir online eğitim sitesini eklemek istedim, Türkiye’deki tüm eğitim kurumlarının bu web sitesini görüp, inceleyip örnek alması umuduyla.

Khan Academy muhteşem bir eğitim sitesi, Türkçe de dahil 20’den fazla farklı dil ile kullanılabiliyor ve bu dillerde eğitimler içeriyor, hemen hemen her konuda ve branşta dersler bulabilirsiniz, benim bu siteyi keşfetmem de zaten jQuery ile ilgili bir şeyi Google’da aramam ile oldu, jQuery gibi bir JavaScript kütüphanesinin bir fonksiyonu ders olarak var ise düşünün ne kadar geniş kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Türkçe adresi: https://tr.khanacademy.org/

Khan Academy, 2006 yılında eğitimci Salman Khan tarafından “herkese, her yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim” sloganıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Platform, internet üzerinden birçok farklı alan ve seviye için hazırlanan ders videoları, interaktif alıştırmalar ve testler ile bireysel öğrenme için oyunlaştırma mekanizmalarıyla desteklenen bir kütüphane ve aynı zamanda öğrencinin seviyesini tespit ederek yönlendirebilen, öğrenme verisini öğretmen ya da velilere raporlayabilen kişiselleştirilmiş bir eğitim aracı sunmaktadır. Her yıl 100 milyon öğrenci ve 2 milyon öğretmen tarafından kullanılan Khan Academy’nin yayınladığı tüm içerik dünya çapında herkesin kullanımına bedelsiz olarak açıktır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Khan_Academy

Ana konu kategorileri şöyle:

 • Matematik
 • Sınıfa Göre Matematik
 • Fen Bilimleri
 • Sınıfa Göre Fen Bilimleri
 • Ekonomi ve Finans
 • Sanat ve Sosyal Bilimler
 • Bilgisayar Bilimi

Bu kategoriler gittikçe dallanıp budaklanıyor. Site tamamen ücretsiz, eğitimcilerin tamamı gönüllü, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa ait ve Microsoft, Google dahil çeşitli şirketler tarafından destekleniyor. Danışma kurullarında Bill Gates, John Doerr gibi isimler var. Çalışanları da harika insanlar ve birçoğunu bazı yerlerden tanıyor olabilirsiniz.

Yani insanlara soğan patates dağıtmak yerine böyle faydalanabilecekleri ve hayat boyu işlerine yarayacak kaynağı sunmak, sunmayı düşünmek bir miktar 🧠+vizyon ve elbette iyi ahlak gerektirir ki Bill Gates’i eleştirenler ya kıskançlık ya cahillikten bu haldeler.

Bizdeki bazı akıllılar bu sitenin içeriklerini Türkçeye çevirip site kurabilirler çünkü içerikler bedava ve lisanssız, muhtemelen yapmışlardır da ve bunu eğer İngilizce konuşabilseydi evdeki kedim bile boş vaktinde yapabilirdi, yazık ki kedimin boş vakti yok.

Ayrıca kıskanıyorlar ve Türkiye’de yaşamanın özetini de paylaşıp gidiyorum:

Türkiye’de yaşamak:

 • her gün para değer kaybeder ve bir tık fakirleşirsin.
 • oturduğun yerden tüm köprü, otoyol ve tünellerden geçer, ödersin.
 • satın aldığın her cihaz ve araçtan 2 tane de devlete alırsın.
 • maaşı eline almadan 3/1’ini devlete verirsin.

Türkiye’de ahlaklı çinko karbon vatandaş olarak yaşamaya çalışan herkese kolay gelsin ve saygı!

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.