Kategoriler
Genel

İnsaf et kombi

Doğalgaz faturasını düşürmek için yapabileceğiniz şeyler üzerine, neden böyle, kombinin ve sizin suçunuz ne?

Öncelikle bu kış Türkiye’de TL ile çalışan ve küçük çocuğu olan şehirli insanlara kolaylıklar diliyorum. Bu yazımı doğalgaz kullanan kombilerimiz üzerine yazacağım ki 2 yıldır köyde yaşıyorum ve odun yakıyor olamam hasebiyle kışların köy yerinde çok konforsuz olarak yaşadığımı bilmenizi isterim, kombinize sıkı sıkı sarılın ve onu sevin.

Mevzu faturayla.

Enerji ülkenin ve insanın hemen her yerde ihtiyaç duyduğu bir şey, elinizdeki cep telefonlarından, evinizi ısıtmaktan tutun da arabanızda, fabrikalarda, orada burada her yerde. Üretilen ve verilen hizmetlerin %90’ından fazlası(abartıyorum salladım) dışarıdan ithal edilecek enerjiye bağlı, yani olaylar kaçak damadın dediği gibi değil, dolarla maaş almasanız da bilin ki aldığınız her şey dolarla satın alınan enerji ile üretilmektedir veya ona bağlı olarak maliyetlenmekte, sadece enerjiden bahsediyorum ama uzmanlara göre diğer birçok ürünlerin de çoğu artık ithal edilmekte, ben şahsen Taşköprü’lü olarak Çin’den ithal edilen sarımsak ve bilmem nereden ithal edilen arpayı gördüm, marketlerde de menşei ülke diye bakarsanız birçok şeyin ithal edildiğini görebilirsiniz. İşin püf noktası bu ürünlerin fiyatları dövize bağlıdır ve siz TL ile kazanırken cebinizdeki para her gün değersizleşir, raftaki ürün her gün pahalanır ve işte bütün mesele bu.

Enerjinin her alanında dışa bağımlı bir ülkeyiz ve yalnız değiliz, aslında bakarsanız dünyanın gelişmiş çoğu ülkesi de öyledir fakat finansal dengeler veya finansal itibarları bizimki kadar kötü bir ülke an itibariyle yok, bildiğiniz gibi gri liste denen bir listeye de girdiğimizden(https://twitter.com/wolkanca/status/1459778793883766786) mütevellit halihazırda zaten kredibilitesi olmayan bir ülke iken şahsın yönetimi sayesinde ülkemiz daha da dibe sürüklenerek; kara para aklayan, çeşitli dernek/vakıflarla teröre finansman sağlayan 3. dünya ülkelerinin sınıfına girdi ve bu yüzden Hans’a krediler bedavadan biraz ucuza verilirken bize(devlete, özel şirkete, vs. ülkede kim varsa) astronomik faizlerle verilmektedir, elbette dediğim gibi tümüyle enerjiyi Ruslar başta diğer ülkelerden aldığımız için ödemeleri de TL ile kabul etmedikleri için mecburen o faizleri ödeyerek enerji ihtiyacımızı karşılamak zorunda kalıyoruz. Enerji; Petrol, Gaz, ve onlarla üretilen elektrik = ekonomideki hemen her şey. Bu arada yönetimde sürekli para basarak ve faizleri düşük göstererek bizlerin fakirleşmesi uğruna şirketlerin ucuz kredi ile batmaktan kurtulması yönünde bir politika var, özeti bu, elbette daha çok merak ediyorsanız bunu benden öğrenmeniz zor ben de kendime yetecek kadar anlayabiliyorum.

Kombiyi nasıl kullanmalıyız?

Bazı uzmanların söylediği şey; “hiç kapatmayın ve en düşük seviyede çalışsın”. Bakıldığında bu doğru gibi çünkü kombi kapalı kaldığında içerisindeki su soğuduğu için ilk çalıştırdığınızda ısınması için fazladan enerji harcaması gerekmektedir, dolayısıyla hiç kapatmazsanız sabit bir enerji harcaması ile sıcaklığını sürekli olarak koruyacak ve fazladan enerji harcamayacaktır.

Bazıları da kombiyi gündüz kapatıp gece açmanız şeklinde görüş bildirmekte, yani gündüz çalışıyorsanız işe yerindesiniz akşam işten dönünce yakın gibisinden.

Şimdi bana göre en doğrusu sizin kendi tecrübenizdir, bu önermeler ve fikirlerin işe yarayacağı yerler, durumlar farklı farklı yani aslında iki fikir de doğru olabilir ama farklı durumlarda.

Küçük çocuğunuz var ve evde sürekli birileri var ise veya evden çalışan biriyseniz kışın kombiyi en düşükte hiç kapatmamak en iyisi bence ki bunu tecrübe ettik. Bu durumda yaşadığınız bölgenin hava durumu da önemli, Akdeniz bölgesindeyseniz gündüzleri açık tutmanın manası yok çünkü kombi suyu daha hızlı ısıtabileceğinden kapatıp açmak sorun yaratmaz.

Eğer işe gidiyorsanız ve evde küçük çocuğunuz yok ise gündüzleri kapalı tutmanız doğrudur, bunu da kısmen tecrübe etmişliğim var.

Yaşadığınız bölgeye göre de fark eder. Eğer yaşadığınız bölge 0 altı seviyelerde değil ise gündüzleri kombiyi açık tutmanızın anlamı yok, değilse hiç kapatmamanız en düşük seviyede tutmanız yukarıda açıkladığım nedenlerle daha iyi olabilir.

Bunun gaz sarfiyatı kadar elektrik noktasında da bir tüketimi olduğunu unutmayın, yani gündüzleri kapalı tutmanız devridaim motorunun da çalışmamasını dolayısıyla elektrik sarfiyatının da olmaması anlamına gelmektedir.

Konu hakkında beğendiğim bir içerik:
Bugünlerde Korkusu İyice Artan Doğalgaz Faturasını Düşürme Yolları: Havalar soğumaya başladıkça kombi derecesine korkulu yaklaşımımız o kadar artıyor. Bir türlü ısınamıyormuş hissi de cabası. Sözlük yazarları doğalgaz faturasını düşürme yöntemlerini paylaşmış, buyursunlar

seyler.eksisozluk.com/bugunlerde-korkusu-iyice-artan-dogalgaz-faturasini-dusurme-yollari
Kombi (insaf et, insaf eti kombi)

Hülasa geçinmek zor, ben bu kış oduna kömüre abanacağım ancak o da geçen yıla göre %100 pahalı. Ağaç kesilmesine karşıyım ancak soğuk bir bölgedeyim ve götümün donması hiç hoş değil. Hiçbir şey ucuz değil, çünkü şahsın itibarını yerle bir ettiği TL ile maaş almaktayım. Keşke Türkiye’de insan yerine kabak olsaydık çünkü kabağa %76 zam verilirken bize sanırım maksimum %10 verecekler.

Memur-Sen 2022 yılı için %5 + %7 maaş zammına çok sevinmiş olacak ki Erdoğan’a hediye verdi. Memur, Kabak olsa… Kabak-Sen’i kursa… %76 zam alacaktı 2021 yılında! Neydi “Sarı Sendika”?

Bu arada vize almak da zor, eskisi gibi değil gibi:

Bugün son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in yaverini İstanbul’daki İşgal Orduları Başkomutanı İngiliz General Harington’a gönderip ülkeden kaçmak için yardım istemesinin 99. yıldönümü. Harington “Onu zorla kaçırdığımın sanılmaması için talebini yazıyla bildirsin” diye cevapladı.

Mutlaka izleyin:

Vicdan Rahatlatmanın Kısa Tarihi | Ünsal Ünlü | TEDxMETUAnkara

Tımarhanedeyseniz veya değilseniz eğlenmek için Şule Aydın’ı unutmayın:

TIMARHANEDE BU HAFTA- 28 “YÜZÜME TÜKÜRÜN” 1$=10TL
@aydinsule1

Kumarhanelerde harcanan paraları çavuş sayesinde öğrendik ama bankalardaki paralar kimin paraları merak hiç ettiniz mi?

Bankalardaki paranın %76.6’sı ülkenin %1.4’üne ait. Açık veriler: https://bddk.org.tr/bultenfinturk

Orhan Veli’ye saygıyla, Allah rahmet eylesin.

Bilmem ki nasıl anlatsam; nasıl, nasıl, size derdimi! Bir dert ki yürekler acısı, bir dert ki düşman başına. Gönül yarası desem… Değil! Ekmek parası desem… Değil! Bir dert ki… Dayanılır şey değil. Orhan Veli Kanık
Bilmezler yalnız yaşamayanlar nasıl korku verir sessizlik insana; insan nasıl konuşur kendisiyle nasıl koşar aynalara bir cana hasret bilmezler. —Orhan Veli Kanık

Maaşlı çalışan herkese Allah kolaylık versin. Twitter’dayım ulaşılmaz değilim, 1 milyon dolarınız yoksa veya dünya güzellik yarışmasında dereceniz yok ise telefonla aramayın lütfen yazılı görüntülü neyse bir şekilde mesaj atın, telefonla konuşmaktan nefret ediyorum daha doğrusu telefonun telefon özelliğini kullanmıyorum.