Kategoriler
Ivır zıvır

Çivimiz çıktı galiba

Ya toplum olarak büyük buhran içerisindeyiz ya da medya bizi kandırıyor. Haberleri okumaya çekinir olduk, hiç bu kadar ümitsizliğe kapılmamıştım, neler oluyor neler; başta seks çeteleri, fuhuş olmak üzere ne kadar pislik varsa bu aralar gözümüzün önüne koyuluyor medya tarafından. Medyanın bunları ortaya çıkarması elbette iyi fakat bunları okurken ya da izlerken insan gerçekten iğreniyor ve daha kötüsü insanların devlete ve kurumlarına karşı güvenleri sarsılıyor.
Devlet ile halkın arası görünüşe göre çok açılıyor bunun şu anki seçim atmosferinin etkisinden elbette söz edilebilir ama şu yargıtay hakiminin fuhuş çetesine yardımını nasıl açıklayacaksınız, ya şu otomobilin önünü 8 kişi kesip sürücüyü bıçaklayıp, kız arkadaşına tecavüz edenlere ne diyeceksin daha bunlar gibi niceleri. Noluyoruz ülke olarak çivimizmi çıktı abi?

Gidişat hiç iyi görünmüyor bu tarz karamsar düşünceler hiç sevmem ama malesef ülke şu an hiç iyi yönetilmiyor arkadaş, bu hükümet kadar aciz ve sesi çıkamyan hükümet olmadı, siz nasıl hükümetsiniz? Yapmayı bildiğiniz oraya buraya gidip bir yerleri açılışını yapmakmı?
Milletin güvenliğini, istikbalini emanet ettiği kurumlar, yani polis, jandarma, istihbarat örgütleri adeta bir oyun oynar gibi birbirleriyle apaçık savaş veriyor ve bu toplumun devlet kurumlarına lan güvenini çok derinden sarsıyor, bu gelişmelerin doğuracağı sonuçları toplum olarak ağır ödeyeceğimiz gün gibi ortada. Akp döneminde Türkiye ileri yol aldı diyenler çıksın bakalım ortaya, 2005-2006 yılındaki suç kayıtlarını incelesinler bakalım Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2005 yılına oranla 2006 yılında, mala karşı işlenen suçlarda yüzde 64, evden hırsızlık suçlarında yüzde 59, kapkaçta yüzde 70, yaralama, öldürme gibi kişiye karşı işlenen suçlarda yüzde 61, uyuşturucu suçlarında yüzde 35, mali suçlarda yüzde 36, terör suçlarında da yüzde 14 artış görülmüş.
Yasak, yasak, yasak. Bu hükümetin yapabildiği ancak bu kadar, İstanbula girişleri yasaklamayı düşünecek kadar aciz bir hükümet.
E sorarlar adama Tayyip bey biz geçimimizi nasıl sağlıyacağız anadoluda? Çiftçiliğin, tarımın içine ettiniz, neyimiz var neyi,miz yok elimizden gitti büyük şehirlere gidip çalışmazsak nasıl geçineceğiz, çoluğumuza çocuğumuza nasıl bakacağız? E sorarlar adama, Tayyip bey ben cudi dağına, doğuya giderken, teroristlerle çatışırken iyi de İstanbula gelmek istediğimde yasak öylemi?… Adama sorarlar, sormayanlar, seslerini çıkarmayanlar zaten satılmışlardır.
Ülkemiz üzerinde kara bulutlar dolanıyor ama bir türlü yağamadı, bir ülkede adalete ve onların kurumları olan polis, jandarmaya güvenemiyorsa toplum o ülkede halkın sesini çıkarması gerekir.
Sanırım ampül patladı.
Amerikanın Türkiye’ye gönderdiği 5 mesaja bakalım;
1) Yüce bir halk olan Türklerin 301 gibi yasa maddelerine ihtiyacı olmaz
2) “Hepimiz Hrant Dink’iz, Hepimiz Ermeniyiz” sloganı Türklüğe hakaret değil
3) Güçlü ve büyük bir ülke olan Türkiye, Ermenistan’a el uzatmalı
4) Ankara, kendi iyiliği için, tarihini dikkatli şekilde incelemeli
5) Türkiye’nin Irak’a girmesinin ciddi riskleri var. Umarım bunu önleriz
Gördüğünüz gibi ülkemizi yönetmek için koltuklarda oturanlara okyanus ötesinden talimatlar yağıyor. Hepimiz Hrant Dink’iz, Hepimiz Ermeniyiz diyenlerle Hepimiz Ogün Samast’ız diyenler ülkesimiyiz biz? Hayır. Hepimiz şuyuz buyuz meselesi kötüye kullanmaya oldukça müsait bir mesele bu durumu eşeleyip ortalığı karıştırmak isteyenler çok olacaktır elbette, bizim yapmamız gereken Amerikanın mesajında da dediği gibi yüce bir halk olarak serinkanlı durmak, tepkimizi sandıklarda ve demokratik platformlarda göstermek.
Ankara kendi iyiliği için tarihini dikkatli şekilde incelemeliymiş, yahu arkadaş Ankara uyuyor uykudan uyandırabilene aşk olsun.