Kategoriler
Ivır zıvır

Kırmızı ve Yeşil Hat

Ünlü Yunan gazeteci Vasilis Guroyannis in yazdığı, orijinal ismi “Κόκκινο στην πράσινη γραμμή” olan ve yayınlandıktan sonra Yunanistan’da fırtınalar kopmasına yol açan, Türkçe adı “Kırmızı ve Yeşil Hat” olan bir kitap.
Bugün ajanslara ve gazetelere “Türk askerleri yoksa ölümsüz mü?” başlığı ile düşmüş. İlginç, Türkçe çevirisi varsa okumak lazım ama sanırım ne İngilizce ne Türkçe çevirisi yokmuş henüz, yanlışım olabilir belki çıkmak üzere de olabilir tam bilgim yok.

Kitabı orijinal hali ile şuradan satın alabilirsiniz.
Yazar: Vasilis Guroyannis
Tel: 0030 210 3837 288 Cep: 0030 6932 661501
Kitabın adı: Κόκκινο στην πράσινη γραμμή (Kırmızı ve Yeşil Hat)
Yayımcı: Metehmio Yayınevi.

Kitaptan:
Yunan Devleti bize Kilisesi ile Okullarındaki eğitimi ile hiç durmadan Türk Düşmanlığı aşılamaktadır. Yunanlılar asil, dünyanın en üstün ırkı, Türkler ise aşağılık, barbar, cani ve canavar insanlar olarak tanıtılmakta ve geçen yıllar içinde de bu tanımlama beynimize çıkmamak üzere kazınmaktadır.

1974 Türk Harekatına karşı koymak için Yunanistan’dan bir subay olarak Kıbrıs’a geldim ve savaşa katıldım.

“Savaşta hiçbir kural geçerli değildi. Bizler de hayvanlaştık. Kadınlara tecavüz ettik, masum ve silahsız Kıbrıslı Türkleri acımasızca öldürdük. Evleri yaktık, yıktık ve yağmaladık….

Bizler hiçte masum değiliz. Hiçte Yunan devletinin tanıttığı kadar medeni değiliz. Biz de barbarız. En az, bize tanıtılan Türkler kadar barbarız….”

İlgililerin gerçekten görmesi gereken bir kitap çünkü özetlere baktığımdan anladığım kadarı ile güvenilir bir Yunan gazetecinin tüm o tarihteki, Rum ve Yunan düşünceleri, felsefeleri ve işledikleri savaş suçu ile yaptıkları mezalimin belgesi bulunmakta.