Çin malı olmayan bir şey kaldı mı?

Uygur Türklerine yapılan haksızlıklar ve Çinlilerin zulmü üzerine ülkemizde çeşitli protestolar yapılıyor, bunlardan biri Çin mallarına yapılmak istenen boykot.

cin-mali

Bu tür konularda halkımız ve sivil toplum örgütleri boykot enstrümanını sıkça kullanır, bundan önce Fransa ve İtalya vb. gibi ülkelerin mallarını tüketmemek, onları boykot etmek üzerine bir dolu protesto yaptık fakat bunlar ne onların umurunda ooldu ne de bir zarar gördüler yalnızca boykot nedeninin durum daha çok insan tarafından bilinmesine ve birazcık da bilinçlenmeye neden oldu.

Çin apayrı bir ülke, ne Fransa ne de İtalya, Çin mallarını boykot etmek Büyük Okyanusu yüzerek geçmek gibi bir şeydir herhalde zira hiç abartmıyorum şu an, şu saniye Türkiye'de hemen hemen tüm vatandaşların etrafında bir tane Çin malı vardır, mesela bu yazıyı yazarken etrafıma baktığımda, gördüğüm 10 nesneden 7 tanesi Çin malı. Bilgisayara yazı girdiğim klavye, fare, tırnak makasım, çakmak, çanta, speaker vs. vs.

Görünüşe göre hayatımızın içinde Çin malı olmayan bir nesne bulmak oldukça zor. Dolayısıyla sevgili romalılar Çin mallarını boykot etmek salakça bir düşünceden ibaret diyorum ben, ucuz olduğu için bütün dünya şirketleri orada üretim yaptırıyorlar, o G8 deki ülkeler yani dünya ekonomisinin %80'ine, dünya nüfusunun sadece %14'üne sahip olan refah ülkeleri de ürünlerini Çin de ürettiriyorlar ve biz de.

Dünya böyle işte.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

onur vallahi doğru.
evet bir istismar şekli de böyle. sırf kendi ürünleri satılsın diye birçok markayı israil malı şu malı diyorlar buna bizim enayi insanımız inanıyor ve abiler bu şekilde yatları ile tur atıyor bu aralar.

mesela cocacola nın içinde böcek olduğuna inanan insana sayısının o kadar çok olduğunu bilmek ve benim de bu insanların arasında yaşadığımı düşünmek tüylerimi tike tiken ediyo 😀

eğer çin mallarını protesto edebilirsek ülke ekonomisi tavan yapar. yapılacak böyle bir protesto için aslında bu tür olayları beklememiz gerekirdi.

küresel dünyada boykot yapmak için sürekliliği yakalamak gerekir kanımca. yoksa kimsenin dikkatini çekemez ve boykot edilenlerin umurunda olmaz. ayrıca daha sonraki etkinliklerin şansını azaltacaktır.

en iyi çinli ölü çinlidir.görüldüğü yerde yakilmak suretiyle imha edilmelidir. ne dirisi nede ölüsü yeryüzünde kalmamalidir.