Kategoriler
Konuk Yazar

Enerjiden nasıl tasarruf edersiniz?

Buzdolabına konan sıvıların üstünü daima kapatın, çamaşır makinesini tam kapasitede çalıştırın, küvetle yıkanmak yerine duş almayı tercih edin! Konya Makina Mühendisleri Odası Başkanı Mete Kalyoncu, halkı enerji tasarrufu yapmaya çağırırken, enerjinin etkin ve verimli kullanımı için, oda olarak kitapçık hazırladıklarını söyledi.

Enerji tasarrufunun toplumun en küçük birimi olan aileden başlayarak bütün kesimlere yayılması gerektiğini anlatan Kalyoncu, enerji tasarrufunun yaşam biçimi haline dönüştüren politikalar üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Hazırladıkları kitapçığın ücretsiz dağıtılacağını vurgulayan Kalyoncu, tüketicilerin kitapçıkta yer alan maddelere uyması halinde önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayacağını belirtti. Konutlarda aydınlatma, beyaz eşya, ev ve mutfak gereçlerinin kullanımı ve seçiminde yapılacak bilinçli çalışmalarla ilgili bilgilerin yer aldığı kitapçıkta, vatandaşların enerji tasarruf sağlamak için yapılması gerekenlerden bazıları şöyle;

enerji-tasarrufu

 1. Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığını kontrol edin. Hava sızıntısı olabilecek yerleri hava sızdırmaz şeritlerle kapatın.
 2. Kapı altlarına yalıtım yapın.
 3. Apartman holü veya dışarıya açılan kapıların kısa süreli açık kalmasını sağlayın.
 4. Buzdolabına konan sıvıların üstünü daima kapatın. Aksi halde dolaşım içindeki nem oranın arttırır ve buda komprosörün daha fazla çalışmasına ve dolayısıyla elektrik tüketiminin artmasına neden olur.
 5. Kapı içi manyetik bantların kapanmasını sağlayın. Bu hem buzlanmayı azaltır hem de enerji tasarrufu sağlar. -Çamaşır makinesini tam kapasitede çalıştırın.
 6. Kurutmalı makina kullanıyorsanız, kurutma süresini az tutarak hem çamaşırın ömrünü arttırın hem de enerji tasarrufu yapmış olun.
 7. Ütünün fişini işiniz bitmeden birkaç dakika önce pirizden çekin ve işinizi ütünün içinde kalan ısı ile bitirin.
 8. Televizyon ve VCD gibi aletlerin fişini çekerek kapatın. Çünkü stand-by modunda enerji tüketmeye devam eder.
 9. Küvetle yıkanmak yerine duş almayı tercih edin.
 10. Verimli aydınlatma için duvar, tavan ve dekorasyon malzemesini mümkün olduğunca açık renkli seçin. Odadan ayrılırken lambaları sürekli kapatın.
 11. Cep telefonunu kullanmadığınız sürece kapalı tutun. Açıkken üzerinizde bulundurmamaya (kalp üzerinde, bel ve göğüste) dikkat edin.
 12. Cep telefonunu sohbet amaçlı kullanmamaya özen gösterin.
WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

sevgili hocam çok doğru söylüyorsunuz önerilerinize uyacağim

bncede hiç salakça bir site değil….. hocam çok saolun sayenizde daha tasarruflu olcağız……