Kategoriler
Internet Ivır zıvır

Bulgaristan kiril alfabesi ile alan adı kullanmak istiyor

Habere göre Bulgaristan devlet bilişim teknolojileri kurumu kısa adı ile DAITS genel başkanı Plamen Vaçkov alan adı kayıtlarını alan kurum olan ICANN İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumuna resmi bir mektup yazarak ".com", ".net" ve ".org" ile Bulgaristan'ın kısaltması olan ".bg" uzantılı alan adlarının Kiril alfabesiyle kaydının yapılmasını talep etmiş.

Kiril alfabesinin kullanıldığı ülkeler Slav ülkerleri oluyor, yani Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Moğolistan.

Şurada kiril alfabesine ait bir ekran klavyesi mevcut, ismi ruskey.

Bilgisayarlarda Kiril Harfleri (çoğunlukla italik yazıldığında) düzgün gözükmeyebilirlermiş ve bu yüzden alternatif biçimler oluşturulmuş;

а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ъ ы ь э ю я
а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ъ ы ь э ю я

Kiril alfabesi hakkında detaylı bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.


Haberin tamamı;

Bulgaristan Kiril alfabeli alan adı istedi
Bulgaristan'ın internette Kiril harfleriyle alan adı talep ettiği bildirildi.
Bulgaristan'ın Devlet Bilişim Teknolojileri Kurumu (DAITS) Genel Başkanı Plamen Vaçkov, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) Başkanı Paul Twomey'ye gönderilen resmi mektupla, ".com", ".net" ve ".org" ile Bulgaristan'ın kısaltması olan ".bg" uzantılı alan adlarının Kiril alfabesiyle kaydının yapılmasını talep ettiklerini açıkladı.
Bulgaristan'ın Kiril alfabesiyle alan kaydı yaptırma fikrinin Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'a ait olduğu belirtildi.
DAİTS Genel Başkanı Vaçkov, Cumhurbaşkanı Pırvanov'un bu yılın sonbaharında Sofya'da, Kiril alfabesini kullanan ülkelerin katılacağı bir toplantının ev sahipliğini yapacağını bildirdi.

Eski wolkanca.com’da Bulgaristan kiril alfabesi ile alan adı kullanmak istiyor veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Bulgaristan kiril alfabesi ile alan adı kullanmak istiyor için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.