Kategoriler
Internet

Bulgaristan kiril alfabesi ile alan adı kullanmak istiyor

Habere göre Bulgaristan devlet bilişim teknolojileri kurumu kısa adı ile DAITS genel başkanı Plamen Vaçkov alan adı kayıtlarını alan kurum olan ICANN İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumuna resmi bir mektup yazarak ".com", ".net" ve ".org" ile Bulgaristan’ın kısaltması olan ".bg" uzantılı alan adlarının Kiril alfabesiyle kaydının yapılmasını talep etmiş.

Kiril alfabesinin kullanıldığı ülkeler Slav ülkerleri oluyor, yani Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Moğolistan.

Şurada kiril alfabesine ait bir ekran klavyesi mevcut, ismi ruskey.

Bilgisayarlarda Kiril Harfleri (çoğunlukla italik yazıldığında) düzgün gözükmeyebilirlermiş ve bu yüzden alternatif biçimler oluşturulmuş;

а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ъ ы ь э ю я
а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ъ ы ь э ю я

Kiril alfabesi hakkında detaylı bilgiye Vikipedi’den ulaşabilirsiniz.


Haberin tamamı;

Bulgaristan Kiril alfabeli alan adı istedi
Bulgaristan’ın internette Kiril harfleriyle alan adı talep ettiği bildirildi.
Bulgaristan’ın Devlet Bilişim Teknolojileri Kurumu (DAITS) Genel Başkanı Plamen Vaçkov, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) Başkanı Paul Twomey’ye gönderilen resmi mektupla, ".com", ".net" ve ".org" ile Bulgaristan’ın kısaltması olan ".bg" uzantılı alan adlarının Kiril alfabesiyle kaydının yapılmasını talep ettiklerini açıkladı.
Bulgaristan’ın Kiril alfabesiyle alan kaydı yaptırma fikrinin Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’a ait olduğu belirtildi.
DAİTS Genel Başkanı Vaçkov, Cumhurbaşkanı Pırvanov’un bu yılın sonbaharında Sofya’da, Kiril alfabesini kullanan ülkelerin katılacağı bir toplantının ev sahipliğini yapacağını bildirdi.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

23 Haziran 2008 tarihinde eklenen Bulgaristan kiril alfabesi ile alan adı kullanmak istiyor hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.