Kategoriler
Genel

B sınıfı ehliyet ile motosiklet

Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik ile125 cc motosiklet ve B ehliyet uygulaması hakkında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya resmi X hesabı üzerinden açıklama yaptı.

🛵 125 CC’ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan yönetmelik değişikliği bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ekonomik sebepler ve online ticaretin büyümesi ile(kurye) ülkemizde özellikle büyükşehirlerde şehir içinde trafikte motosikletler son yıllarda çok daha fazla görünür oldu. Motosikletlerin özellikle kuryelerin kullandığı motosikletlerin çoğu ehliyet gerektirmemesi için 50 CC altında idi ve aslında Scooter olarak adlandırdığımız segmentte 50 CC üzeri 125 CC’ye kadar olan modeller daha güvenli ve verimli(örn: trafikte daha iyi hızlanır, manevra yapar, lastikler gibi donanımları güvenlidir.), bu yüzden yeni çıkan yönetmeliğin faydalı olduğunu düşünüyorum, trafikteki motosikletlerin motor hacimlerinin yükselmesi bu alanda hem trafik hem de ekonomi için faydalı olmuştur. 50 CC motorların sıkıntısı hem lastikler ve diğer parçaların yetersizliği hem de motor hacminin düşüklüğü nedeniyle trafikte yavaş kalması yüzünden diğer araçlar için oluşturduğu tehlike diyebiliriz, bunun yanında 50 CC motosikleti alıp hacmini 80 CC’ye çıkarma işi yapanlar da aslında pek güvenli bir iş yapmıyorlardı ki bu sık yapılıyor, artık 50 CC motosikletlerin 80 CC’ye yükseltilme işi pek yapılmayacaktır.

Bu yönetmelik sonrası motosiklet satışlarının daha da yükseleceğini ve ülkemize gelmeyen bazı motosiklet modellerinin de geleceğini ve satışa çıkacağını düşünüyorum.

B sınıfı ehliyetiniz var ise A1 ehliyeti almaya artık gerek kalmadı

125 CC motosikletler için trafikte oldukça yeterli bir motor kapasitesi, bu yönetmelik öncesi halihazırda B sınıfı ehliyete sahip sürücüler 50 CC’ye kadar olan motosikletleri ehliyete gerek kalmadan kullanabiliyordu, bu yönetmelik sonrası B sınıfı ehliyete sahip olanlar 125 CC’ye kadar tüm motosikletleri sadece sürücü kursundan direksiyon eğitimi alıp kullanabilecekler, sürücü kursundan alınan motosiklet direksiyon dersi sonrası var olan B sürücü ehliyetine dijital ortamda bir kod eklenecek ve herhangi bir ehliyet değişikliği gerekmeyecek.

Özetle: B sınıfı ehliyetiniz var ise A1 ehliyeti almaya artık gerek kalmadı.

125 CC motosiklet ve B ehliyet kararı hakkında İçişleri Bakanı açıklama yaptı, açıklaması; yönetmelik değişikliği ile B sınıfı ehliyete sahip olan sürücülerin 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabileceği şeklinde.

125 CC motosiklet modelleri

Aşağıdaki modeller şu an piyasada var olan 125 CC ve örnek olarak inceleyebilirsiniz oldukça yeterli ve iyi motorlar, elbette sarı sitede binlerce motosiklet var oradan daha fazla model görebilirsiniz.

  • Honda PCX 125
  • YAMAHA NMAX 125
  • Yamaha XSR 125
  • Yamaha D’elight 125
  • Kymco People S 125
  • KTM Duke 125

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklama şöyle oldu:

“125 cc’ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan Yönetmelik değişikliği Bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu düzenlemeyle;

-2 yıllık “B” sınıfı sürücü belgesi olan,
-5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olan,
-Sağlık şartlarını taşıyan,
-Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek kurallar ve süre içerisinde direksiyon eğitimi alıp, sınavda başarılı olan,

B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve Sürücü Belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek!

Tüm motosiklet tutkunlarına hayırlı olsun.

Yönetmeliğin çıkması için birlikte çalıştığımız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’e ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’na teşekkür ederim. Eğitim Güvenli Sürüşün Anahtarıdır. Lütfen Trafik Kurallarına Uyalım.”

@AliYerlikaya https://twitter.com/AliYerlikaya/status/1756219392658915745
🛵 125 cc’ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan Yönetmelik değişikliği Bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu konuda İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şunlar kaydedilmişti:

“Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler.

Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”