Kategoriler
Genel

Google Formlar ile iletişim formu oluşturmak

Web sitenize Google Formlar kullanarak iletişim formu eklemek.

Google Formlar aslında sadece iletişim formu değil herhangi bir form, anket, soru, vs. her şekilde kullanabileceğiniz bir form. Google Form ile oluşturduğunuz formları hem sitenize <iframe> ile ekleyebilir hem de isterseniz formun (adresini)URL’ini herhangi bir yerde paylaşabilirsiniz.

Öncelikle Google Formlar’a gidelim, https://forms.google.com/ açılan ekranda sağ alt kısmada bulunan + işaretine tıklayarak yeni form oluştur diyelim. Yeni form oluştur dediğinizde size template önerecek o önerilerden “iletişim bilgileri” olanı seçebilirsiniz.

Formu oluşurken çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz, soruları değiştirebilir, açıklamaları değiştirebilir, cevaplara çeşitli kısıtlamalar ve doğrulamalar ekleyebilirsiniz. Formunuzun rengini, üst görselini, arka planını gibi şeyleri de değiştirebilirsiniz. Yapılabilecek her şeyi https://support.google.com/docs/topic/9055404?hl=tr adresinde görebilirsiniz.

Her şey tamam ise, form bir kişi tarafından doldurulduğunda size email ile haber verildiğinden ve doldurulan form içeriklerinin Google Drive içerisinde bir tabloya kaydedildiğinden emin olun.

Send Form veya Gönder dediğinizde aşağıdaki gibi bir ekranda paylaşma seçeneklerini göreceksiniz, sitenize gömmek için <> embed işaretini seçin, paylaşma adresi ise diğer tab.

İSter WordPress ister Blogger veya isterseniz herhangi bir web sitesine bu formu embed edebilirsiniz.

İngilizce kaynak: https://scratchtheweb.com/setup-contact-form-google-forms/

Hepsi bu kadar.

Örnek Google Form iletişim formu: https://docs.google.com/forms/d/1Ail6x7NrGGJuV_Xo1cTv1Bd46an95cXjCXs1ODaU5aw/edit?usp=sharing

Sitenize eklemek için örnek iframe kodu:

<iframe 
style="max-width:100%;min-height:600px;overflow:hidden;" scrolling="no" 
src="https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4ojMOSseXn52p8vW23MahQH7H6foM29T8CfIuUnm9CGABLg/viewform?embedded=true" 
width="640" height="600" 
frameborder="0" marginheight="0" marginwidth="0">
Yükleniyor…
</iframe>

Umarım işinize yarar, beni Twitter’da takip etmeyi unutmayın.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google Formlar ile iletişim formu oluşturmak başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.