Kategoriler
Blog

Blog hareket günü 2008 yoksulluğa tepki

2007’de konusu çevre olan orijinal adı ile Blog action day’in bu yıl ki konusu yoksulluk. Ntvmsnbc.com’da da haberi çıkan bu haraketin Türkçe sayfası da bulunmakta ve blogu olan her kişican katılabilmekte.

blog_

Geçen sene 15 ekim tarihin de yapılan çevre konulu blog hareketinde olduğu gibi bu sene de blog yazarları yoksulluk hakkında yazı yazacaklar ve o günkü gelirlerini hayır kurumlarına bağışlayacaklar. Ayrıca görevlerden biri de bu haraketi daha fazla kişiye duyurmak, benim burada yaptığım gibi.


Geçen sene çevre ile ilgili yapılan hareket istatistikleri şöyleydi;

  • 20,603 blog katıldı
  • 23,327 blog yazı yazdı (google blog search)
  • 14,631,038 kez rss üzerinden okundu.
  • Technoratinin en iyi 100 blogu arasından 19 blog katıldı.
  • Bbc, Fox, Reuters gibi basın arabirimlerinde bahsedildi.
  • Avrupa birliği çevre programı tarafından desteklendi.
  • Google, Yahoo, Cnet gibi internet devlerinden destek aldı.

Neler yapılabilir ve Blog hareketi hakkında

Blog Hareket Günü, dünya blog yazarlarını, podcast ve videocast yayını yapanları aynı gün aynı konuda yazmaları için bir araya getirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen, her yıl yapılan bir organizasyondur. Blog Hareket Günü’nün amacı, binlerce farklı insanın farklı görüş ve fikirlerini tek bir konuda odaklamalarını sağlayarak dünya çapında bir tartışma başlatmaktır.

Eğer siz de Blog Hareket Günü’nün bir parçası olmak istiyorsanız, aşağıdakilerden herhangi birini ya da hepsini yapabilirsiniz;

15 Ekim’de Bir İçerik Ekleyin
Eğer bir blog, podcast ya da videocast sahibi iseniz web siteniz ya da blogunuzu Blog Hareket Günü’ne katılmak için sitemize ekleyebilirsiniz. Ne kadar blogun bu eyleme dahil olduğunu ve yaklaşık hedef okur kitlesi miktarını belirleyebilmemiz için, 15 Ağustos’tan 15 Ekim tarihine kadar blog yazarlarının sitemize kayıt olması istenmektedir.
15 Ekim’de, eyleme katılan bloglar yoksulluk ile ilgili bir yazı, video ya da podcast gönderecekler. Ayrıca, dilerseniz o gün sitenizden elde edeceğiniz geliri yoksulluk ile ilgili bir hayır kurumuna da bağışlayabilirsiniz.

Blog yazarlarının, yazıların özgün, hedef kitlesine uygun olması ve soruna farklı açılardan bakabilmek için; gönderdikleri içeriklerin konularını sitelerinin temalarına uygun şekilde belirlemelerini istiyoruz. Blogunuzu buradan kayıt edin

Günlük Kazancınızı Bağışlayın
Eğer blogunuzdan reklam, bağış, ürün satışı vs bir şekilde para kazanıyorsanız; sizi Blog Hareket Günü’nde elde edeceğiniz geliri yoksullukla ilgili bir hayır kurumu ya da organizasyonuna bağışlamaya teşvik ediyoruz.

Blog Hareket Günü şu organizasyonları desteklemektedir:

The Global Fund

Yoksulluk için bir çok büyük sistematik sebepler bulunmaktadır. The Global Fund, yoksulluğa karşı olan savaşta felce uğratan bir etkiye neden olan AIDS, Tüberküloz ve sıtma ile mücadele etmektedir. The Global Fund, 2008 yılında Blog Hareket Günü’nün resmi hayır kurumudur ve siz blog yazarlarını günlük kazançlarınızı bağışlamanız için teşvik ediyoruz.

Talimatlar:
Blog Hareket Günü bağışlarını takip edebilmek için, bağışlarınızı Change.org aracılığı ile yapmanızı istiyoruz. Bağış Yap

Kiva.org

Kiva, insanların gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcilere direkt olarak borç verebilmelerini sağlayan, dünyanın ilk kişiden kişiye mikro-borç verme sitesidir. Bu girişimciler; aldıkları borçları, toplumlarını yoksulluktan kurtaran ve kendilerini ayağa kaldıran iş alanlarını kurmak için kullanırlar. Bu organizasyona katılmak için çok fazla harcamanıza gerek yoktur ve verilen borçların büyük çoğunluğu da tamamiyle geri ödenmiştir!

Talimatlar:
Blog Hareket günü bağışlarını takip etmek için, kayıt olurken “referrer” olarak e-posta adresimizi ( central@blogactionday.org) belirtiniz. Kiva’yı Ziyaret Et ve Borç Vermeye Hemen Başla.

Diğer Hayır Kurumları

Eğer bir başka hayır kurumuna bağışta bulunmak isterseniz, doğal olarak sizleri buna da teşvik ederiz. Eğer yaptığınız bağışın makbuzunu bize gönderebilirseniz, katkılarınızı da ekleyerek Blog Hareket Günü’nün ne kadar ileri gidebileceğini görebiliriz. Sadece bize e-posta gönderin: central@blogactionday.org

Günü Duyurun
Blog Hareket Günü, kendini duyurmak için sözlü iletişim yöntemine dayanmaktadır. Eğer bir blog ya da web sitesiniz var ise ve yardım etmek istiyorsanız şunlardan herhangi birini yapabilirsiniz: Diğer bloggerları Blog Hareket Günü’nde size katılmaya teşvik etmek için sitenizde bir yazı yazın. Blog Hareket Günü videosunu sitenize ekleyin. Aşağıdaki Blog Hareket Günü bannerlarından herhangi birini sitenize yerleştirin. Herhangi birine Blog Hareket Günü ile ilgili e-posta gönderin ya da basitçe anlatın!