Kategoriler
Blog

Çin devlet başkanı blog yazarı oldu

Ekenomik olarak dünyanın en büyüklerinden biri haline gelen Çin’in Cumhurbaşkanı Hu Jintao blog açtı ve internet dünyasına açıldı. Şu anda dünyanın çeşitli devletlerinin başkanlarının blogu, twitter hesabı var, bunlara bir önrek İran başkanı ve ABD başkanı.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Komünist Parti yayın organı Halkın Günlüğü’nün başlattığı Twitter benzeri migro-blog hizmetinde hesap açtı. Hu Jintao’nun haftasonu itibariyle herhangi bir mesaj yayınlamamış olmasına rağmen, binlerce Çinli bloga akın etti. Bloga mesajlar bırakan ziyaretçilerin bazıları Hu Jintao’nun yeni yılını(Çin’e göre yeni yıl) kutlarken, bazı ziyaretçiler Devlet Başkanı’nın mesajlarını merak ettikleri için sisteme girdiklerini not etti.

Başta Obama olmak üzere, dünyada birçok liderin Twitter hesabı bulunuyor. Hu Jintao ise üst düzey Çinli yetkililer arasında blog açan ilk lider oldu. Blogda Hu’nun fotografı yer almazken, taşıdığı resmi ünvanlar belirtildi. Hu Jintao, ’Devlet Başkanlığı’nın yanı sıra, ‘Komünist Parti Genel Sekreterliği’ ve ‘Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığı’ görevlerini de yürüyor.

Dünyadaki çeşitli liderlerin internette blog açma kervanına Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao da katıldı.

Açılışının ardından 24 saat içinde 10 bin kişinin ziyaret ettiği mikro blogun profilinde, “Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkez Askeri Komisyonu Başkanı” yazıldı. Güney Metropolis Gazetesi’nin haberine göre, blogun açıldığı T.people.com.cn internet sitesi, blogun Çin cumhurbaşkanına ait olduğunu doğruladı.

Pazar günü blogun açılışından bir saat sonra “feiquanmingqin” isimli blog, Hu’nun blogunun ardından gelen blog oldu. Bu kişi, kendini kutlayanlara ise, “Sakin olun, sakin olun” diye cevap verdi. Bazı blogcular da Çin Cumhurbaşkanı’nın yeni yılını kutladı. Ayrıca blogdaki “Cumhurbaşkanımız ile burada mesafesiz iletişim” ile “Oturduk Cumhurbaşkanımızın yayınlayacağı yazıları bekliyoruz” mesajları en dikkat çekenler oldu.

Haberde, mikro blogun diğer bloglara göre daha kısa ve sadece blog sahibinin duygularını ya da düşüncelerini paylaştığı bir ya da iki cümlesini içeriyor.

Cumhurbaşkanı Hu, 20 Haziran 2008’de Halkın günlüğü gazetesinin internet sitesi aracılığıyla internet kullanıcılarıyla nette konuşmuştu ve bu Çin liderlerinin ilk kez web kullanıcılarıyla yaptığı ilk doğrudan iletişim olmuştu. Sonrasında Çinli internet kullanıcıları, Hu’yu ’internet vatandaşımız Hu Jintao’ diye hitap etmişti. Aynı yıl Çin Başbakanı Wen Jiabao da sosyal bir paylaşım sitesindeki kendine ait sitede görünmüştü.

Çin’de internet ortamında yaklaşık 1 milyon 300 bin forum ve 200 milyon civarında blog yayını bulunuyor. Ancak, başta Youtube olmak üzere, Facebook, Twitter gibi internet paylaşım sitelerine erişim hâlâ yapılamıyor.

Kaynak haber ajansları.