Kategoriler
Blog

Bir TimThumb alternatifi WordPress.com dan

WordPress’de veya başka bir PHP sitede resimleri orantılı olarak boyutlandırıp göstermek için kullanılan popüler script TimThumb dır.

Bir TimThumb alternatifi WordPress.com dan

Her ne kadar WordPress e resim yüklerken o resmin birkaç farklı boyutunu oluşturuyor olsa da bazıları ve benim gibi garip insanlar bunu sevmeyebilir, bu yüzden daha iyi bir çözüm için TimThumb kullanırız. TimThumb hakkında detaylı bilgi ve kullanım için: http://code.google.com/p/timthumb/

Yalnız şöyle de bir durum var ki TimThumb kendi sitenizde çalışmak zorunda yani bir PHP hosting sahibi olmanız gerekiyor, ayrıca disk alanınızı da site performansını da etkiler.

İşte size WordPress sitenizde kullanabileceğiniz gibi herhangi bir başka web sitesinde de hatta sanırım Blogger da bile sıkıntı olmadan kullanabileceğiniz bir çözüm. WordPress.Com un resim boyutlandırma sistemini aynı TimThumb kullanır gibi hatta daha basit kullanabilirsiniz.

Örnek: https://wolkanca.com/eski/wp-content/uploads/i/2008/02/alexatr100.jpg
Boyutlandırılan örnek: http://j.mp/AbX1Dr

Yukarıda URL lerden gördüğünüz gibi resim adresi url encode olacak ve http://1.wp.com/imgpress?resize=275,150&url= den sonra yazılacak, 275 ile 150 resmin boyutlarını temsil ediyor.

Canlı çalışan örneği bu siteden görebilirsiniz, sitedeki küçük resimlerin tümü WordPress.com kullanılarak yapılıyor.

Orijinal hali:
tıklananlar

Boyutlandırılan hali:

Arkadaşlar aslında ben bu postu bir basamak olarak kullanacağım yani daha sonra detaylı yazacağım bir eklenti/uygulama için alt yapı hazırlıyorum. Yakında yazacağım o geniş, detaylı nasıl yapılır makalem içerisinde bu konuya bağlantı vereceğim, aynı şekilde şu fonksiyon da işimize yarayacak.

Poponun konu ile alakası yoktur.