Kategoriler
Blog

İyiki doğduk blog ve ben

Tam 25 aralık 2005 günü başlamıştık bu wolkanca.com macerasına, aradan 1 yıl geçti ve dün 1 yıl daha tescil hakkımızı aladık 2008 e kadar buradayız efm dosta düşmana duyrulur. O günden bu güne hep büyüdük sürekli üyeler çoğaldı sürekli yazdık yazdık yazdık. Ziyaretçi sayımız Alexa istatistikleri Techonarti istatistikleri hep yukarı doğru oldu ve dahası Google ı resmen istila ettik pagerank ımız 3lere yükseldi hatta 4 olacağına şimdiden eminim. Bazı zamanlar ümitsizliğe kapılıp bırakma teşebüslerine giriştim, yalnız kaldım ama yılmadım bunu hem bir hobi hemde bir sorumluluk olarak kabul edip her gün en azından bir post yazmalıyım dedim.

Önceleri pek fazla kişi okumazken bir kaç ay sonra ekşisözlüğe girdik daha sonra blogkardeşliği ile tanıştık ve toplatılarına katıldık, limk.com bildirgeç ve daha onlarca popüler sitelerde ismimiz geçti. Dmoz.org listesinde yer aldık ve nihayet sonunda kalitemizi gösterdik bu işten para kazandık. İlk başlarken bu blog yazmaya msn spaces ile başlamıştım orada Türkiye’nin en popüler ve en çok ziyaret edilen sayfası benim sayfam olmuştu, sonrasında artık çözülecek bir tarafı kalmamıştı msn spaces in ve bana yetmemeye başlamıştı açılmak gerekiyordu işte o anda aklıma bir domain alıp kendi sistemimi kurmak geldi ve WordPress ile tanıştık işte ben ve blogumun kaderimiz o andan itibaren değişti 🙂

Bir grup olduk topluluk blogu olduk ünlü ve en popüler blog toplistlerinde yer aldık, adımız hafif, bildirgeç, nahnu ve daha onlarca ünlü blogla beraber anılmaya başladı, bazılartı internet aleminin en sık güncellenen weblogu dediler bizim için ve bazılar Türkiye’nin en özgün ve en sağlam içeriğe sahip blogu dediler. Övünüp kasılmadık hiç bir zaman ama bu söylenenlerden zevk aldık şevk aldık keyiflendik. Her projeye bir amatör ruh ve onun verdiği heyecanla girdik, korkmadık bizden önce yapılanlardan tabii ki feyz aldık ama her zaman farklı olmaya özen gösterdik çünkü biz farkımızla var olacaktık parolamız popülist olmadan rayting hesabı değil kısa vadeli hesaplar değil her zaman uzun vadeli ve kalıcı olmak oldu bunu bir nebze başardığımızı düşünüyorum. Grubumuza 100lerce kişi katıldı editörlerimiz yazarlarımız oldu ben, Muzlupasta, Mathilda, Nur ve onlarca insandan oluşan bir aile oluverdik.

Evet tam bir yılı devirdik arkadaşlar beraberce benimle beraber olan tüm saz arkadaşlarıma sevgilerimi, teşekkürlerimi gönderiyorum, iy iki vardınız ve iy iki varsınız, ve siz okuyucu olan arkadaşlar blogumu hiç sıkılmadan sürekli takip eden fanatiklerim, sevenler ve sevmeyenler sizlerede teşekkür ediyoruz çünkü sizlerin sayesinde bir amatör çalışma, çaba, uğraş şimdi adından çokça söz edilen bir iş oluverdi.

Lafı fazla uzatmak istemiyorum çünkü uzun yazılar okuyuculara her zaman sıkıcı gelir.

Sevgili arkadaşlar biliyorumki sizlerden bazıları internette bir yer edinmek istiyorsunuz tıpkı benim gibi bir isim ve popülerite kazanmayı isteyen çok arkadaşım var onlara deneyimlerimden ve bilgimden yazabileceğim bir kaç şey var; birincisi hiç bir zaman interneti gerçek yaşamdan ayrı tutmayın, internette yapılan her iş (yazı, fotğraf, resim vs.) her eylem aynen gerçek hayatta yapılan işler gibi düşünülmelidir bu sayede ciddiye alırsınız işi ve insanlarda sizi aynen öyle ciddiye alır. İkincisi yaptığınız işleri sadece kendiniz için yapmayın onu kullanacak kullanıcı ya da okuyucu her neyse onu düşünerek yani kısacası müşteriye göre iş çıkartın tamamen kendiniz için değil bu sayede kullanıcıların tepkisini ölçer ona göre davranırsanız insanlar sizi sürekli takip edeceklerdir. Bir amacınız ve branşınız olsun onun üzerine younlaşın kesinlikle özgün bir içerikle bu işi yapın ve asla bir yerlerde çok olan bir şeyi siz tekrar yapmayın, yapsanız bile ona mutlaka kendi uslubunuzu ve kendi stiliniz katın öyle verin kullanıcıya. Son olarak düzenli ve prensipli olun örneğin haftada bir yazı ya da başka bir şey yapacaksanız her zman haftada bir yapın ya da günde bir yapacaksanız hep günde bir yapın uzun süre uzaklaşmanız gerekirse işten bunu kullanıcılara haber edin zira gerçek kullanıcı veya okuyucu bu düzene alışacaktır ve sizin ne zaman işinizi güncellediğinizi bilecektir ona göre sizi takip edecek ve hep yeni gelen işi merak edecektir.

Ayrıca benim doğum günüm 15 aralık blogun doğum günü 25 aralık yani ikimizde iy iki doğduk.

Saygılar, sevgiler.