Kategoriler
Hayattan

Noname

Her insanın kendisinde sevmediği bir yönü vardır benim de kendimde sevmediğim şeylerden biri duygularımı ifade ederken veya duygulu bir anımda (negatif veya pozitif) kendimi çok döküyorum. Normalde sakin olunabilinse bu durumlarda insan daha kazançlı çıkabilir.

Beğenmediğim değil de aslında az yapmsam iyi olurdu dediğim yönlerimden biri de kendimi ifade etmekte çok açık sözlü ve aptal cesaretine sahip olmam.
Hiç bir zaman, hiç bir platformda kendimi ifade ederken kimliğimi gizleyip kendimi tatim etmek gibi girişimlere girmedim, bu bazen aptallık gibi görünse de, hiç akılane bir davranış olmasa da yukarıda yazdığım gibi sevmediğim bir yönüm bu ve ben buyum.

noname

17 yaşımdayken 32 yaşında bir arkdaşım bana ne kadar da kendinle barışık bir insansın demişti, tabi 10 yıl önce kendinle barışık terimi biraz modaydı, ben o zamanda sevmezdim kendiyle barışık söylemini şimdi de sevmiyorum, şimdi kimse sevmiyor herhalde, insan kendi ile kavgalı olamaz ki barışık olsun değil mi? Yani ben buyum arkadaş, bu bana ters bunu sevdim bu iyidir, kötüdür, diyebilmek esasında dürüst olmanın olağanüstü bir şey olarak görüldüğü günümüzde hiç de doğru bir hareket olmayabilir fakat yine de bana göre bir insan kendini kendi kimliği ile ifade edebilmeli, eleştiri yapabilmeli, eğer yapamıyorsa ya onun ifade ettiği ortamda, ya eleştirdiği kişi de ya da kendisinde bir arıza, bir bozukluk vardır, arızalı bir işi de yapmamak daha hayırlıdır diye düşünüyorum.

FriendFeed’da noname takma adını kullanan ve her fırsatta hakaretlerle yorumlar yapan aslında çoğu kişinin isimsiz olduğundan dolayı kaale almadığı kişilikleri aynı zamanda kollayan koruyanlar da vardı. Hatta onlar noname takma adlı anonim, gizli kişinin arkadaşları vb. kimliğini bilen insanlardı. Normal şartlarda karşısındaki insana hiç bir şekilde yazamayacağı şekilde yazılar yazabilen bu isimsiz hesabın sahibi kişi sadece FriendFeed’de değil bir çok internet topluluklarında daha ötesi yaşamın hemen hemen her alanında görmeniz olasu, cep telefonları sapıkları örneğin.

İngilizce bilmeyen arkadaşlar için “noname“’in Türkçe karşılığı “isimsiz” oluyor. Konu ettiğim isimsiz kahramanları yukarıda yazdığım gibi eleştiremediği kişileri, normal şartlarda kimliğini göstererek yazamayacaklarını, kendi kimliği ile bu tarzda eleştiriler veya hakaretler yaparsa ortamdan soyutlanıp, dışanabileceğini, iş ya da arkadaş çevresiyle hür, özgür düşüncelerini paylaşmaktan korkan, sosyal ortamında bir sinema filmi gibi rol yapıp yaşamını sürdüren sülüklerdir.

Gay arkadaşlardan özür dileyerek bu yönde bir örnek daha vermek istiyorum. Bu sülüklerin tarzı mahallede normal olan fakat bir gece klübünde gay olarak gördüğünün gay arkadaşınız gibidir. Tabi sizin de o gece klübünde ne işiniz var onu yazmayayım konu uzamasın. O arkadaşınız en azından haklı olarak toplum baskısından kendini kamufüle ediyor fakat bizim noname sülüğümüzün gay arkdaşınız gibi bir haklı nedeni yok.

Konu ile alakasız notlar;
Gayrciddi.wolkanca.com birinci yılını doldurmuş kutluyoruz.