Kategoriler
SEO

HTML Anlamsal/Semantic etiketler

HTML Anlamsal/Semantic etiketleri – neden kullanmalısınız? SEO performansı sağlar mı?

Bildiğiniz gibi HTML aslında bir programlama dili değil, HTML, sayfanın yapısını oluşturmak için kullanılan bir araçtır. Tarayıcıya içeriği nasıl ayırabileceğimizi ve sayfayı nasıl oluşturmak istediğimizi anlatmak için farklı HTML etiketleri kullanıyoruz.

Birçok geliştirici yalnızca aşağıdakine benzer etiketler kullanırlar:

<div class="header">
    <div class="nav">
<div>
<div class="main">
    <div class="article">
</div>
<div class="footer">
    <div class="nav">
</div>

Fakat bu tür sayfalar anlamlı değildir çükü etiketler semantik değildir, sadece sizin istekleriniz yönünde hizmet ederler, arama motorlarına veya tarayıcılar bir şey söylemezler.

HTML5 güncellemesi

HTML 5 bize bir dizi anlamsal etiket getirdi:

<article>
<aside>
<details>
<figcaption>
<figure>
<footer>
<header>
<main>
<mark>
<nav>
<section>
<summary>
<time>

Şu anda her sayfada yarısından fazlasında bu etiketler kullanılmaktadır. Her etiketin belirli bir anlamı vardır ve yalnızca sizin için değil, başkaları için de çalışır. Örneğin, bu etiketler arama motoru botlarına veya ekran okuyuculara sayfanın bu bölümünde tam olarak hangi bilgilerin olduğunu söyleyebilir.

Anlamsal/Semantic Etiketler Neden Bu Kadar Önemlidir?

İki sayfa oluşturun:

  • Bir – yalnızca div’lerle
  • İkincisi – anlamsal etiketler dahil

Bu sayfaları bir arkadaşınıza gösterin. Herhangi bir fark görecek mi? Hayır. Yani her iki yol da aynı olabilir ve herhangi birini kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar yalnızca oluşturulan kodun sonucunu görebilir, yani render aynı olacaktır. Ancak Google, Bing, Yandex veya başka herhangi bir arama motoru botu bu konuda kör değildir.

Yalnızca div’leri kullandığınızda – tüm sayfanızın bir önceliği olacaktır çünkü botlar sınıflara veya kimliğe göre anlamları anlayamaz.
Ancak anlamsal öğeleri kullanıldığında botlar, gezinme ile başlığınızın nerede olduğunu, altbilginizin nerede olduğunu ve bölümler ve makaleler ile ana içeriğinizin nerede olduğunu anlayabilir.

Anlamsal etiketlerle, sayfa içeriğinin nasıl önceliklendirileceğine dair botlar için talimatlar yazabilirsiniz.

Arama motorlarının semantik HTML’ye sahip sayfaları anlamsal olmayan benzer sayfalardan daha yükseğe taşıdığı bir sır değil.
Martin Splitt (Google’da Geliştirici İlişkileri) ve Fabrice Canel (Bing’de Baş Program Yöneticisi) bunu onayladı.

Teknik olan bölümün yanı sıra anlamsal HTML, geliştiriciler için bir hediyedir, anlamsal etiketler kullanarak kodunuz çok daha hızlı, temiz ve anlaşılır olacaktır.

Umarım bu bilgiyi faydalı bulursunuz.
SEO kişisel olarak sizin için önemli olmayabilir fakat rama sonuçlarında 1 sıra daha yüksekte olmak bile size yeni müşteriler getirebilir.

Semantic/Semantik ve Anlamsal kelimeleri aynı anlamda kullanıldı. Daha fazla bilgi için https://en.wikipedia.org/wiki/Semantic_HTML

Herkese bol şans!

Takip edin: Twitter | LinkedIn